På söndag håller Linde Auktionstjänst en stor Bergslagsauktion i Fornaboda. Janne Olsson har då äran att finna nya ägare åt järnföremål med flera hundra år på nacken.-Det är ett ganska unikt tillfälle och jag tror nog att intresset kan vara ganska stort för den här auktionen, säger han.
Föremålen är hämtade från en samlare i trakten och vissa föremål går så långt tillbaka som 1500-talet. Genomgående handlar det om gjutjärnsföremål som t ex vedspisar, bröllopsgrytor, urnor, redskap med mera. En hel del av dessa saker är tillverkade i Lindesberg med omnejd.
Bland annat finns en ganska rolig blomurna som tillverkades i Dalkarshyttan omkring 1700-talets slut. Urnan i sig kanske inte är ”rolig” på så vis, men den har åtminstone en lite kul historia att berätta.
-Ja, det sägs nämligen att den har legat på Lindesjöns botten och fiskades upp omkring år 1960. Men vem det var som fick det lite annorlunda nappet på kroken vet jag inte, säger Janne Olsson och skrattar gott.
En mängd olika pannkakslagg från Löa Hytta ligger uppradade och likaså en mycket fin samling bröllopsgrytor från 1800-talet.
-Den här är min personliga favorit, säger Janne och håller upp en av de mindre i samlingen.
-Den är så otroligt fin i detaljerna, att jag verkligen fastnat för den. Men de andra är fina också och det är lite ovanligt med så här många i en samling, förklarar han.
Men även då de flesta av föremålen är från 1500, 1600 och 1700-talet så är dessa rena tonåringar jämfört med två klumpar längre bort på bordet.
-Det här är slagg från blästerugnar och man uppskattar alltså att dessa går ända tillbaka till vikingatiden. Fast det är kanske inget större ekonomiskt värde i dessa, men onekligen har det ett annat värde för folk med intresse för järnframställningen i Bergslagen.
Fotnot: Auktionen hålles söndag 29 juni.
Länk till Linde Auktionstjänst>>
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.