På söndag håller Linde Auktionstjänst en stor Bergslagsauktion i Fornaboda. Janne Olsson har då äran att finna nya ägare åt järnföremål med flera hundra år på nacken.-Det är ett ganska unikt tillfälle och jag tror nog att intresset kan vara ganska stort för den här auktionen, säger han.
Föremålen är hämtade från en samlare i trakten och vissa föremål går så långt tillbaka som 1500-talet. Genomgående handlar det om gjutjärnsföremål som t ex vedspisar, bröllopsgrytor, urnor, redskap med mera. En hel del av dessa saker är tillverkade i Lindesberg med omnejd.
Bland annat finns en ganska rolig blomurna som tillverkades i Dalkarshyttan omkring 1700-talets slut. Urnan i sig kanske inte är ”rolig” på så vis, men den har åtminstone en lite kul historia att berätta.
-Ja, det sägs nämligen att den har legat på Lindesjöns botten och fiskades upp omkring år 1960. Men vem det var som fick det lite annorlunda nappet på kroken vet jag inte, säger Janne Olsson och skrattar gott.
En mängd olika pannkakslagg från Löa Hytta ligger uppradade och likaså en mycket fin samling bröllopsgrytor från 1800-talet.
-Den här är min personliga favorit, säger Janne och håller upp en av de mindre i samlingen.
-Den är så otroligt fin i detaljerna, att jag verkligen fastnat för den. Men de andra är fina också och det är lite ovanligt med så här många i en samling, förklarar han.
Men även då de flesta av föremålen är från 1500, 1600 och 1700-talet så är dessa rena tonåringar jämfört med två klumpar längre bort på bordet.
-Det här är slagg från blästerugnar och man uppskattar alltså att dessa går ända tillbaka till vikingatiden. Fast det är kanske inget större ekonomiskt värde i dessa, men onekligen har det ett annat värde för folk med intresse för järnframställningen i Bergslagen.
Fotnot: Auktionen hålles söndag 29 juni.
Länk till Linde Auktionstjänst>>
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.