På söndag håller Linde Auktionstjänst en stor Bergslagsauktion i Fornaboda. Janne Olsson har då äran att finna nya ägare åt järnföremål med flera hundra år på nacken.-Det är ett ganska unikt tillfälle och jag tror nog att intresset kan vara ganska stort för den här auktionen, säger han.
Föremålen är hämtade från en samlare i trakten och vissa föremål går så långt tillbaka som 1500-talet. Genomgående handlar det om gjutjärnsföremål som t ex vedspisar, bröllopsgrytor, urnor, redskap med mera. En hel del av dessa saker är tillverkade i Lindesberg med omnejd.
Bland annat finns en ganska rolig blomurna som tillverkades i Dalkarshyttan omkring 1700-talets slut. Urnan i sig kanske inte är ”rolig” på så vis, men den har åtminstone en lite kul historia att berätta.
-Ja, det sägs nämligen att den har legat på Lindesjöns botten och fiskades upp omkring år 1960. Men vem det var som fick det lite annorlunda nappet på kroken vet jag inte, säger Janne Olsson och skrattar gott.
En mängd olika pannkakslagg från Löa Hytta ligger uppradade och likaså en mycket fin samling bröllopsgrytor från 1800-talet.
-Den här är min personliga favorit, säger Janne och håller upp en av de mindre i samlingen.
-Den är så otroligt fin i detaljerna, att jag verkligen fastnat för den. Men de andra är fina också och det är lite ovanligt med så här många i en samling, förklarar han.
Men även då de flesta av föremålen är från 1500, 1600 och 1700-talet så är dessa rena tonåringar jämfört med två klumpar längre bort på bordet.
-Det här är slagg från blästerugnar och man uppskattar alltså att dessa går ända tillbaka till vikingatiden. Fast det är kanske inget större ekonomiskt värde i dessa, men onekligen har det ett annat värde för folk med intresse för järnframställningen i Bergslagen.
Fotnot: Auktionen hålles söndag 29 juni.
Länk till Linde Auktionstjänst>>
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.