På söndag håller Linde Auktionstjänst en stor Bergslagsauktion i Fornaboda. Janne Olsson har då äran att finna nya ägare åt järnföremål med flera hundra år på nacken.-Det är ett ganska unikt tillfälle och jag tror nog att intresset kan vara ganska stort för den här auktionen, säger han.
Föremålen är hämtade från en samlare i trakten och vissa föremål går så långt tillbaka som 1500-talet. Genomgående handlar det om gjutjärnsföremål som t ex vedspisar, bröllopsgrytor, urnor, redskap med mera. En hel del av dessa saker är tillverkade i Lindesberg med omnejd.
Bland annat finns en ganska rolig blomurna som tillverkades i Dalkarshyttan omkring 1700-talets slut. Urnan i sig kanske inte är ”rolig” på så vis, men den har åtminstone en lite kul historia att berätta.
-Ja, det sägs nämligen att den har legat på Lindesjöns botten och fiskades upp omkring år 1960. Men vem det var som fick det lite annorlunda nappet på kroken vet jag inte, säger Janne Olsson och skrattar gott.
En mängd olika pannkakslagg från Löa Hytta ligger uppradade och likaså en mycket fin samling bröllopsgrytor från 1800-talet.
-Den här är min personliga favorit, säger Janne och håller upp en av de mindre i samlingen.
-Den är så otroligt fin i detaljerna, att jag verkligen fastnat för den. Men de andra är fina också och det är lite ovanligt med så här många i en samling, förklarar han.
Men även då de flesta av föremålen är från 1500, 1600 och 1700-talet så är dessa rena tonåringar jämfört med två klumpar längre bort på bordet.
-Det här är slagg från blästerugnar och man uppskattar alltså att dessa går ända tillbaka till vikingatiden. Fast det är kanske inget större ekonomiskt värde i dessa, men onekligen har det ett annat värde för folk med intresse för järnframställningen i Bergslagen.
Fotnot: Auktionen hålles söndag 29 juni.
Länk till Linde Auktionstjänst>>
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.