I helgen var det öronskydd på när motorentusiaster vallfärdade till Lindesberg för den 29:e upplagan av Linde Open i dragracing som motorklubben SHRA Lindesberg arrangerade.
Ungefär 3000 personer besökte tävlingarna under lördagen och söndagen, säger en mycket nöjd Mikael ”Blomman” Blomberg från SHRA.
Allt flöt på mycket bra och vi fick se ett nytt världsrekord av Jimmy Lorentzon i sin elbil, en Tesla Roadster. Det nya världsrekord lyder 8:09 över de dryga 200 metrarna som SHRA:s stripp är. Vi hade 95 tävlande och det producerades 818 tidkort, berättar ”Blomman” vidare.
SHRA Lindesberg hade även lyckats SM status i klassen Stock/SuperStock. Där fanns ett namn som nog många var nyfikna på, Mathias Färm, gitarrist i bandet Millencolin. Tyvärr för alla nyfikna så fick Mattias vika ner sig efter att ha en bra start med fin kvaltid. Om det var tekniska problem är oklart, men Mattias kom inte till start mer utan försvann under lördagen.
En glädjande och lite anmärkningsvärd detalj är att av 25 startande i Junior Dragster klassen så var tretton stycken tjejer!
Helgens resultat
Junior Dragster:
1:a Simon Brusén, 2:a Balder Poolsaar
Pro Et:
1:a Torbjörn Låås, 2:a Stefan Jansson
Stock/super- stock:
1:a Ulf Edvardsson 2:a Robin Westlin
Street Bike:
1:a Stefan Gärdskog 2:a Leif Våghals
Super Comp:
1:a Mikael Nilsson, 2:a Robin Norén
Super Comp Bike:
1:a Bernt Nisen, 2:a Tage Ohlsson
Super Gas:
1:a Bosse Hall, 2:a Per-Ivar Andersson
Super Street:
1:a Tomas Hägg, 2:a Mauri Kamppinen
Under söndagen var det åter dags för ett dubbelarrangemang i arenan. Både LIF-damerna och herrarna fick visa upp sig från den ljusa sidan och lämnade all dramatik utanför. För damerna slutade det med en tolvmålsseger medan herrarna segrade med det dubbla.
Lindlövens andra norrlandsturné för serien bjöd på en dyster repris. Trots att det redan under båda matcherna såg ljust ut efter två perioder, så kunde man inte försvara sig inom matchernas sista tjugo minuter. Istället blev det en lång resa hem, där segernollan kvarstår för AllEttans nästjumbo.
För tolfte året i rad erbjuder Bergslagens Sparbank traktens unga entreprenörer ett riktigt drömjobb under sommarlovet. Syftet är att skapa förutsättningar för ungdomar att utveckla både sig själva och sina affärsidéer, samtidigt som man får ett startkapital av banken.
Melloaktuella Axel Schylström tar med sig vännen och grundaren av organisationen Aldrig Ensam, Charlie Eriksson, på en tabubrytande turné. Vårens första stopp blir i Lindesberg, där duon sätter upp showen Aldrig Ensam, som handlar om psykisk ohälsa.
– Det är tyvärr ganska sällsynt att killar pratar om det här, berättar Axel för LindeNytt.
Lindesbergs första hälsomässa blev en riktig publiksuccé när den anordnades under lördagen. En rad olika behandlingsformer för hälsa och välmående presenterades för besökarna, och många tog tillfället i akt att prova på.
– Det har varit fullt ända sedan vi öppnade dörrarna, det är så roligt! berättar Rosmarie Haapala som är en av arrangörerna.
Under den senaste tiden har det rapporterats om höga vattenflöden i sjöar och vattendrag i vårt område, men nu kommer äntligen glädjande besked från det lokala energibolaget. I ett pressmeddelande skriver Linde Energi att ”kulmen är nådd” och riktar ett stort tack till såväl boende i området som egen personal som bidragit till att det inte uppstått några större incidenter.
– Läget är under kontroll, nivåer och flöden har kulminerat i Lindessjön och Väringen hälsar Peter Ström, chef Elproduktion på Linde energi.
Mobbing, skadegörelse och gangsterkultur är några av svårigheterna som Lindbackaskolan dragits med under året. Som ny ordförande för barn- och utbildningsnämnden blir det nu Lillemor Bodmans uppgift att försöka få bukt med problematiken.
– Det här är en fråga som är prio ett just nu, och det har den varit ett tag, säger Bodman (M).
De mycket höga flödena i sjöar och vattendrag runt om i kommunen har på sina håll orsakat stora besvär. På Prästryggens camping, som ligger intill sjön Väringens kant, ligger för tillfället hela 24 platser helt under vatten, och nivåerna fortsätter att stiga.
– Det stiger en meter varje natt ungefär, berättar Lasse Karlsson som driver campingen.