Mats Lagerman, nybliven socialdemokrat, hängs ut som en tungt skuldsatt politiker i Aftonbladet. Även Bergslagsposten hänger på. De fyra miljoner kronor Mats Lagerman skuldsatt sig med genom ett fastighetsbolag han startade 1980, har dock resulterat i att flera kulturbyggnader räddats från rivning. Utan Lagermans insats hade det t ex varit en parkeringsplats där 1700-tals kåken Göransonska Gården idag är en restaurang och krog.
Flera kulturarv hade idag varit ett minne blott om det inte hade varit för Mats Lagerman. Han startade 1980 ett fastighetsbolag för att bevara de byggnader som hotades av förfall och den tidens rivningsraseri. Rivningen av Göransonska Gården hade till och med inletts då Lagerman drog i nödbromsen och köpte hela fastigheten. Halva byggnaden hade då raserats av grävskoporna. Här skulle en ”fin” parkeringsplats anläggas av kommunen. Tänk själv hur Kungsgatan hade sett ut med en asfalterad parkeringsplats där vi idag har ett av gatans mest intressanta hus.
-Det var ett kul och intressant arbete. Renoveringen påbörjades 1980 och hela gårdsbilden har jag återuppbyggt efter rivningen. Jag är ganska nöjd med att ha lyckats bevara gården, säger Lagerman.
Stockholmskultur i ugnen
Lagermans fastighetsbolag gick i konkurs år 1992, under den stora bankkrisen när räntan var 150 procent som värst. Under de 12 åren som Mats drev företaget räddades och återuppbyggdes flera gamla fastigheter i Lindesberg med omnejd. Det största projektet blev Masugnen. Här räckte inte ens hjärt- och lungräddning. Byggnaden var totalförstörd av såväl tidens tand som skadegörelser med mera. Det växte till och med träd i delar av byggnaden.
-Det var ett kul objekt med massor av roliga detaljer i. Bland inslagen finns Stockholmskultur, vi använde trä till bland annat receptionen från gamla Tullhuset i Stockholm, som byggdes år 1874 och revs exakt hundra år senare. I samma del av huset finns även ett skiffergolv som är hämtat ur gamla ”Träslottet” i Uttersberg som revs 1977, berättar Mats.
Dessförinnan hade han tagit tag i ett annat gammalt kvarter på Kullgatan. Gamla Snickerifabriken köptes och renoverades. Idag finns där lägenheter i gammal fin stil – som idag ägs av kommunens fastighetsbolag Libo. Även gamla baptistkyrkan i Storå räddades av Lagerman – det som idag kallas för Tornhuset.
-Men det fanns bara ett torn innan vi satte igång, idag finns det två, tillägger Mats Lagerman.
Fick inte betala av skulden
Mats Lagerman menar att skulden, som vid konkursen var ca 2 miljoner kronor och idag växt sig till det dubbla, blivit ett ärende bankerna inte haft vilja att lösa. Lagerman har vid flera tillfällen ”jagat” bankerna för att komma överens om en avbetalning.
-Senast 2002 ansökte jag om en avbetalningsplan, men den förkastades av banken med en mycket kortfattad formulering. Banken menade med sitt beslut att jag inte fick betala av min skuld. Deras hantering av det här ärendet är under all kritik. Och det är säkert många med mig som drabbats av liknande bemötande av banken, tror Lagerman.
Mats Lagerman överväger idag att dra igång en skadeståndsprocess mot banken. Men inte för den ekonomiska sakens skull.
-Jag vill ha upprättelse, de ska inte kunna göra så här mot småföretagare och komma undan med det, menar han.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.