Mats Lagerman, nybliven socialdemokrat, hängs ut som en tungt skuldsatt politiker i Aftonbladet. Även Bergslagsposten hänger på. De fyra miljoner kronor Mats Lagerman skuldsatt sig med genom ett fastighetsbolag han startade 1980, har dock resulterat i att flera kulturbyggnader räddats från rivning. Utan Lagermans insats hade det t ex varit en parkeringsplats där 1700-tals kåken Göransonska Gården idag är en restaurang och krog.
Flera kulturarv hade idag varit ett minne blott om det inte hade varit för Mats Lagerman. Han startade 1980 ett fastighetsbolag för att bevara de byggnader som hotades av förfall och den tidens rivningsraseri. Rivningen av Göransonska Gården hade till och med inletts då Lagerman drog i nödbromsen och köpte hela fastigheten. Halva byggnaden hade då raserats av grävskoporna. Här skulle en ”fin” parkeringsplats anläggas av kommunen. Tänk själv hur Kungsgatan hade sett ut med en asfalterad parkeringsplats där vi idag har ett av gatans mest intressanta hus.
-Det var ett kul och intressant arbete. Renoveringen påbörjades 1980 och hela gårdsbilden har jag återuppbyggt efter rivningen. Jag är ganska nöjd med att ha lyckats bevara gården, säger Lagerman.
Stockholmskultur i ugnen
Lagermans fastighetsbolag gick i konkurs år 1992, under den stora bankkrisen när räntan var 150 procent som värst. Under de 12 åren som Mats drev företaget räddades och återuppbyggdes flera gamla fastigheter i Lindesberg med omnejd. Det största projektet blev Masugnen. Här räckte inte ens hjärt- och lungräddning. Byggnaden var totalförstörd av såväl tidens tand som skadegörelser med mera. Det växte till och med träd i delar av byggnaden.
-Det var ett kul objekt med massor av roliga detaljer i. Bland inslagen finns Stockholmskultur, vi använde trä till bland annat receptionen från gamla Tullhuset i Stockholm, som byggdes år 1874 och revs exakt hundra år senare. I samma del av huset finns även ett skiffergolv som är hämtat ur gamla ”Träslottet” i Uttersberg som revs 1977, berättar Mats.
Dessförinnan hade han tagit tag i ett annat gammalt kvarter på Kullgatan. Gamla Snickerifabriken köptes och renoverades. Idag finns där lägenheter i gammal fin stil – som idag ägs av kommunens fastighetsbolag Libo. Även gamla baptistkyrkan i Storå räddades av Lagerman – det som idag kallas för Tornhuset.
-Men det fanns bara ett torn innan vi satte igång, idag finns det två, tillägger Mats Lagerman.
Fick inte betala av skulden
Mats Lagerman menar att skulden, som vid konkursen var ca 2 miljoner kronor och idag växt sig till det dubbla, blivit ett ärende bankerna inte haft vilja att lösa. Lagerman har vid flera tillfällen ”jagat” bankerna för att komma överens om en avbetalning.
-Senast 2002 ansökte jag om en avbetalningsplan, men den förkastades av banken med en mycket kortfattad formulering. Banken menade med sitt beslut att jag inte fick betala av min skuld. Deras hantering av det här ärendet är under all kritik. Och det är säkert många med mig som drabbats av liknande bemötande av banken, tror Lagerman.
Mats Lagerman överväger idag att dra igång en skadeståndsprocess mot banken. Men inte för den ekonomiska sakens skull.
-Jag vill ha upprättelse, de ska inte kunna göra så här mot småföretagare och komma undan med det, menar han.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.