Mats Lagerman, nybliven socialdemokrat, hängs ut som en tungt skuldsatt politiker i Aftonbladet. Även Bergslagsposten hänger på. De fyra miljoner kronor Mats Lagerman skuldsatt sig med genom ett fastighetsbolag han startade 1980, har dock resulterat i att flera kulturbyggnader räddats från rivning. Utan Lagermans insats hade det t ex varit en parkeringsplats där 1700-tals kåken Göransonska Gården idag är en restaurang och krog.
Flera kulturarv hade idag varit ett minne blott om det inte hade varit för Mats Lagerman. Han startade 1980 ett fastighetsbolag för att bevara de byggnader som hotades av förfall och den tidens rivningsraseri. Rivningen av Göransonska Gården hade till och med inletts då Lagerman drog i nödbromsen och köpte hela fastigheten. Halva byggnaden hade då raserats av grävskoporna. Här skulle en ”fin” parkeringsplats anläggas av kommunen. Tänk själv hur Kungsgatan hade sett ut med en asfalterad parkeringsplats där vi idag har ett av gatans mest intressanta hus.
-Det var ett kul och intressant arbete. Renoveringen påbörjades 1980 och hela gårdsbilden har jag återuppbyggt efter rivningen. Jag är ganska nöjd med att ha lyckats bevara gården, säger Lagerman.
Stockholmskultur i ugnen
Lagermans fastighetsbolag gick i konkurs år 1992, under den stora bankkrisen när räntan var 150 procent som värst. Under de 12 åren som Mats drev företaget räddades och återuppbyggdes flera gamla fastigheter i Lindesberg med omnejd. Det största projektet blev Masugnen. Här räckte inte ens hjärt- och lungräddning. Byggnaden var totalförstörd av såväl tidens tand som skadegörelser med mera. Det växte till och med träd i delar av byggnaden.
-Det var ett kul objekt med massor av roliga detaljer i. Bland inslagen finns Stockholmskultur, vi använde trä till bland annat receptionen från gamla Tullhuset i Stockholm, som byggdes år 1874 och revs exakt hundra år senare. I samma del av huset finns även ett skiffergolv som är hämtat ur gamla ”Träslottet” i Uttersberg som revs 1977, berättar Mats.
Dessförinnan hade han tagit tag i ett annat gammalt kvarter på Kullgatan. Gamla Snickerifabriken köptes och renoverades. Idag finns där lägenheter i gammal fin stil – som idag ägs av kommunens fastighetsbolag Libo. Även gamla baptistkyrkan i Storå räddades av Lagerman – det som idag kallas för Tornhuset.
-Men det fanns bara ett torn innan vi satte igång, idag finns det två, tillägger Mats Lagerman.
Fick inte betala av skulden
Mats Lagerman menar att skulden, som vid konkursen var ca 2 miljoner kronor och idag växt sig till det dubbla, blivit ett ärende bankerna inte haft vilja att lösa. Lagerman har vid flera tillfällen ”jagat” bankerna för att komma överens om en avbetalning.
-Senast 2002 ansökte jag om en avbetalningsplan, men den förkastades av banken med en mycket kortfattad formulering. Banken menade med sitt beslut att jag inte fick betala av min skuld. Deras hantering av det här ärendet är under all kritik. Och det är säkert många med mig som drabbats av liknande bemötande av banken, tror Lagerman.
Mats Lagerman överväger idag att dra igång en skadeståndsprocess mot banken. Men inte för den ekonomiska sakens skull.
-Jag vill ha upprättelse, de ska inte kunna göra så här mot småföretagare och komma undan med det, menar han.
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.