För ett par veckor sedan öppnades ett nytt kafé på Bytesgatan vid namn Café Flugan. Vi har träffat den nyblivne kaféägaren Pelle Hedin och pratat om kaffe, bullar och framtida planer. Pelles kafé heter inte Flugan för inte, visade det sig.
När vi kommer på besök är det dryga timmen kvar innan dagens gäster välkomnas in i det lilla kaféet vid sidan av Flugparken. Morgonens leverans av varor anländer i samma stund och kyldisken är redan laddad med godsaker att erbjuda för dagens gäster.
Lokalen har sedan flera år tillbaka använts för just kaféverksamhet. Men det är ändå mycket nytt som möter gästerna då de kliver in från den grå vardagen som stressar förbi där utanför fönsterborden. Här inne möts man av ett behagligt lugn, en oas där man får chans och utrymme att låta stressen rinna av. Pelle menar att han bara har försökt att återskapa just den atmosfären han själv mår bra av och saknat hos många andra kaféer.
-Jag spelar gärna musik här inne, men på låg volym och det ska vara stämningsfull musik som inte stör. Du ser också att det finns en tv här, men den kommer jag inte att låta vara på annat än vid de få tillfällen som större sportevenemang visas, t ex fotbolls-VM, säger Pelle.
Nej, stress i form av dunka-dunk från MTV-sändningar och dylikt är bannlyst från Pelles kafé. Han menar att det är oerhört viktigt att finna en balans som tilltalar såväl ungdom som pensionärer.
-Jag vill att alla kategorier människor, gammal som ung, ska känna sig välkommen här. Det är inte helt lätt, men jag tror att det går om man bara finner rätt koncept, säger han.
Och rätt koncept verkar han funnit också. Åtminstone verkar det så av gästernas reaktioner att döma. Pelle har fått mycket god respons hittills.
-Många säger att det är behagligt och mysigt här, att man känner sig välkommen. Det är flera stycken som kommit tillbaka och sagt så till mig. Det är kul att höra sånt, säger Pelle som även gett utrymme åt lokala konstnärer att hänga upp sina alster på väggarna.
-Konstverken ger ytterligare känsla åt kaféet och är ett trevligt samarbete med lokala aktörer, påpekar han.
Flugan i Flugparken
Vad vore ett kafé utan en uteservering? Pelle Hedin anser att det är viktigt att utveckla idéer och inte fastna i slentrian och ”det beprövade”. För hans Café Flugan finns därför ganska stora planer inom en snar framtid – som t ex just en uteservering.
-Jag ska försöka få tillstånd att hålla en servering i parken här utanför, säger han och pekar mellan två stora kastanjeträd. Parkmiljön är perfekt för ändamålet, anser han.
-Det skulle nog bli väldigt trevligt om folk kunde slå sig ner vid ett bord och koppla av under de stora träden en varm sommardag. Jag hoppas verkligen det ska gå att ordna.
Serveringen i Pelles kafé är ganska enkel men ändå lite exklusivt. Han beskriver det lite som ett mellanting av ett så kallat ”coffee shop” och ett traditionellt kafé.
-Sedan har jag valt bort att servera smörgåsar med en massa majonnäs och fett kladd. Det går att göra goda mackor utan sådant, säger Pelle och undertecknad sneglar upp mot menyn över grillade mackor och instämmer tyst.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.