För ett par veckor sedan öppnades ett nytt kafé på Bytesgatan vid namn Café Flugan. Vi har träffat den nyblivne kaféägaren Pelle Hedin och pratat om kaffe, bullar och framtida planer. Pelles kafé heter inte Flugan för inte, visade det sig.
När vi kommer på besök är det dryga timmen kvar innan dagens gäster välkomnas in i det lilla kaféet vid sidan av Flugparken. Morgonens leverans av varor anländer i samma stund och kyldisken är redan laddad med godsaker att erbjuda för dagens gäster.
Lokalen har sedan flera år tillbaka använts för just kaféverksamhet. Men det är ändå mycket nytt som möter gästerna då de kliver in från den grå vardagen som stressar förbi där utanför fönsterborden. Här inne möts man av ett behagligt lugn, en oas där man får chans och utrymme att låta stressen rinna av. Pelle menar att han bara har försökt att återskapa just den atmosfären han själv mår bra av och saknat hos många andra kaféer.
-Jag spelar gärna musik här inne, men på låg volym och det ska vara stämningsfull musik som inte stör. Du ser också att det finns en tv här, men den kommer jag inte att låta vara på annat än vid de få tillfällen som större sportevenemang visas, t ex fotbolls-VM, säger Pelle.
Nej, stress i form av dunka-dunk från MTV-sändningar och dylikt är bannlyst från Pelles kafé. Han menar att det är oerhört viktigt att finna en balans som tilltalar såväl ungdom som pensionärer.
-Jag vill att alla kategorier människor, gammal som ung, ska känna sig välkommen här. Det är inte helt lätt, men jag tror att det går om man bara finner rätt koncept, säger han.
Och rätt koncept verkar han funnit också. Åtminstone verkar det så av gästernas reaktioner att döma. Pelle har fått mycket god respons hittills.
-Många säger att det är behagligt och mysigt här, att man känner sig välkommen. Det är flera stycken som kommit tillbaka och sagt så till mig. Det är kul att höra sånt, säger Pelle som även gett utrymme åt lokala konstnärer att hänga upp sina alster på väggarna.
-Konstverken ger ytterligare känsla åt kaféet och är ett trevligt samarbete med lokala aktörer, påpekar han.
Flugan i Flugparken
Vad vore ett kafé utan en uteservering? Pelle Hedin anser att det är viktigt att utveckla idéer och inte fastna i slentrian och ”det beprövade”. För hans Café Flugan finns därför ganska stora planer inom en snar framtid – som t ex just en uteservering.
-Jag ska försöka få tillstånd att hålla en servering i parken här utanför, säger han och pekar mellan två stora kastanjeträd. Parkmiljön är perfekt för ändamålet, anser han.
-Det skulle nog bli väldigt trevligt om folk kunde slå sig ner vid ett bord och koppla av under de stora träden en varm sommardag. Jag hoppas verkligen det ska gå att ordna.
Serveringen i Pelles kafé är ganska enkel men ändå lite exklusivt. Han beskriver det lite som ett mellanting av ett så kallat ”coffee shop” och ett traditionellt kafé.
-Sedan har jag valt bort att servera smörgåsar med en massa majonnäs och fett kladd. Det går att göra goda mackor utan sådant, säger Pelle och undertecknad sneglar upp mot menyn över grillade mackor och instämmer tyst.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.