För ett par veckor sedan öppnades ett nytt kafé på Bytesgatan vid namn Café Flugan. Vi har träffat den nyblivne kaféägaren Pelle Hedin och pratat om kaffe, bullar och framtida planer. Pelles kafé heter inte Flugan för inte, visade det sig.
När vi kommer på besök är det dryga timmen kvar innan dagens gäster välkomnas in i det lilla kaféet vid sidan av Flugparken. Morgonens leverans av varor anländer i samma stund och kyldisken är redan laddad med godsaker att erbjuda för dagens gäster.
Lokalen har sedan flera år tillbaka använts för just kaféverksamhet. Men det är ändå mycket nytt som möter gästerna då de kliver in från den grå vardagen som stressar förbi där utanför fönsterborden. Här inne möts man av ett behagligt lugn, en oas där man får chans och utrymme att låta stressen rinna av. Pelle menar att han bara har försökt att återskapa just den atmosfären han själv mår bra av och saknat hos många andra kaféer.
-Jag spelar gärna musik här inne, men på låg volym och det ska vara stämningsfull musik som inte stör. Du ser också att det finns en tv här, men den kommer jag inte att låta vara på annat än vid de få tillfällen som större sportevenemang visas, t ex fotbolls-VM, säger Pelle.
Nej, stress i form av dunka-dunk från MTV-sändningar och dylikt är bannlyst från Pelles kafé. Han menar att det är oerhört viktigt att finna en balans som tilltalar såväl ungdom som pensionärer.
-Jag vill att alla kategorier människor, gammal som ung, ska känna sig välkommen här. Det är inte helt lätt, men jag tror att det går om man bara finner rätt koncept, säger han.
Och rätt koncept verkar han funnit också. Åtminstone verkar det så av gästernas reaktioner att döma. Pelle har fått mycket god respons hittills.
-Många säger att det är behagligt och mysigt här, att man känner sig välkommen. Det är flera stycken som kommit tillbaka och sagt så till mig. Det är kul att höra sånt, säger Pelle som även gett utrymme åt lokala konstnärer att hänga upp sina alster på väggarna.
-Konstverken ger ytterligare känsla åt kaféet och är ett trevligt samarbete med lokala aktörer, påpekar han.
Flugan i Flugparken
Vad vore ett kafé utan en uteservering? Pelle Hedin anser att det är viktigt att utveckla idéer och inte fastna i slentrian och ”det beprövade”. För hans Café Flugan finns därför ganska stora planer inom en snar framtid – som t ex just en uteservering.
-Jag ska försöka få tillstånd att hålla en servering i parken här utanför, säger han och pekar mellan två stora kastanjeträd. Parkmiljön är perfekt för ändamålet, anser han.
-Det skulle nog bli väldigt trevligt om folk kunde slå sig ner vid ett bord och koppla av under de stora träden en varm sommardag. Jag hoppas verkligen det ska gå att ordna.
Serveringen i Pelles kafé är ganska enkel men ändå lite exklusivt. Han beskriver det lite som ett mellanting av ett så kallat ”coffee shop” och ett traditionellt kafé.
-Sedan har jag valt bort att servera smörgåsar med en massa majonnäs och fett kladd. Det går att göra goda mackor utan sådant, säger Pelle och undertecknad sneglar upp mot menyn över grillade mackor och instämmer tyst.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.