Att Stråssa GF:s gymnaster är både skickliga och talangfulla påminner de ständigt om. I eftermiddagens Luciashow gick allt i ett rasande tempo, och de unga gymnasterna som fortfarande befinner sig på nybörjarnivå byttes av med de något äldre som börjat tävla, som i sin tur lät elitgymnaster och tränare inta scenen.
Showen inleddes med ett maffigt och stort luciatåg, som sedan lät sig fortsättas med tävlingsprogram uppblandat med andra program; där bland annat Snövit och dvärgarna gjorde entré. Klubbens ordförande Anna Nelson agerar speaker och berättar för publiken vad som komma skall.
– Den här gruppen är tjejer i åldern 10-13 år. Deras program heter ”Människor som hjälper människor” och beskriver världens situation, säger Anna och på mattan dansar och rör sig de unga tjejerna i ljusa, skira kjolar.
En grupp vid namn Småstjärnorna som just börjat använda sig av redskap visar upp ett nummer, liksom projektgruppen, Miniorerna, gymnasten Winny He som i oktober blev korad till svensk juniormästarinna, de tioåriga Kometerna och Fjärilarna. I den sistnämnda gruppen är Alice Larsson, 7 år med.
– Jag har tränat gymnastik i ett år ungefär, eller, det kanske är längre. Man får lära sig nya saker och dansa och så, berättar Alice.
Alice har redan varit ute på scenen en gång, men ska strax ut igen med gruppen och visa upp deras repprogram.
– Det går bra, men det är lite pirrigt i magen, erkänner Alice med ett leende.
Några som redan är klara med sin beskärda del i showen är sexåringarna Emilia Hedvall, Junie Allvin Nykvist och Signe Hedén. De tror att de tränat gymnastik i åtminstone tre, fyra år ungefär, och de tycker allihop att det är väldigt roligt.
– Man får lära sig saker. Man lär sig så man kan bli artist och dansa och så, berättar Emilia.
Signes mamma är en av gymnastiktränarna, förklarar tjejerna.
– Ja, jag får lära mig extramycket, ler Signe men konstaterar:
– Men jag är ändå inte bättre än de andra!
Det var pirrigt att ge sig ut inför all publik, men det gick bra.
– Det var inte läskigt. Man tänker bara på att man ska göra sitt bästa, förklarar Junie.
Luciashowen har ytterligare ett inslag att bjuda på. Nonna Belova Nilsson, som utbildat otaligt många gymnaster under årens lopp och varit en mycket uppskattad tränare i föreningen, fyller nämligen 80 år. Hon får komma fram till mattan där lovord och presenter delas ut till en märkbart rörd Nonna.
– Nonna är en stark kvinna. En jätteduktig dansare och koreograf. Hon har sett till många medaljörer och framgångar, säger Anna.
– Jag är lycklig! Jag tackar alla mina gymnaster och dansare, jag är stolt över dem. Så tack så jättemycket, jag älskar er, svarar Nonna.
Resterande del av julshowens program lägger fokus på Nonna, då programmen är inspirerade, och vissa så även koreograferade, av henne.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.