Att Stråssa GF:s gymnaster är både skickliga och talangfulla påminner de ständigt om. I eftermiddagens Luciashow gick allt i ett rasande tempo, och de unga gymnasterna som fortfarande befinner sig på nybörjarnivå byttes av med de något äldre som börjat tävla, som i sin tur lät elitgymnaster och tränare inta scenen.
Showen inleddes med ett maffigt och stort luciatåg, som sedan lät sig fortsättas med tävlingsprogram uppblandat med andra program; där bland annat Snövit och dvärgarna gjorde entré. Klubbens ordförande Anna Nelson agerar speaker och berättar för publiken vad som komma skall.
– Den här gruppen är tjejer i åldern 10-13 år. Deras program heter ”Människor som hjälper människor” och beskriver världens situation, säger Anna och på mattan dansar och rör sig de unga tjejerna i ljusa, skira kjolar.
En grupp vid namn Småstjärnorna som just börjat använda sig av redskap visar upp ett nummer, liksom projektgruppen, Miniorerna, gymnasten Winny He som i oktober blev korad till svensk juniormästarinna, de tioåriga Kometerna och Fjärilarna. I den sistnämnda gruppen är Alice Larsson, 7 år med.
– Jag har tränat gymnastik i ett år ungefär, eller, det kanske är längre. Man får lära sig nya saker och dansa och så, berättar Alice.
Alice har redan varit ute på scenen en gång, men ska strax ut igen med gruppen och visa upp deras repprogram.
– Det går bra, men det är lite pirrigt i magen, erkänner Alice med ett leende.
Några som redan är klara med sin beskärda del i showen är sexåringarna Emilia Hedvall, Junie Allvin Nykvist och Signe Hedén. De tror att de tränat gymnastik i åtminstone tre, fyra år ungefär, och de tycker allihop att det är väldigt roligt.
– Man får lära sig saker. Man lär sig så man kan bli artist och dansa och så, berättar Emilia.
Signes mamma är en av gymnastiktränarna, förklarar tjejerna.
– Ja, jag får lära mig extramycket, ler Signe men konstaterar:
– Men jag är ändå inte bättre än de andra!
Det var pirrigt att ge sig ut inför all publik, men det gick bra.
– Det var inte läskigt. Man tänker bara på att man ska göra sitt bästa, förklarar Junie.
Luciashowen har ytterligare ett inslag att bjuda på. Nonna Belova Nilsson, som utbildat otaligt många gymnaster under årens lopp och varit en mycket uppskattad tränare i föreningen, fyller nämligen 80 år. Hon får komma fram till mattan där lovord och presenter delas ut till en märkbart rörd Nonna.
– Nonna är en stark kvinna. En jätteduktig dansare och koreograf. Hon har sett till många medaljörer och framgångar, säger Anna.
– Jag är lycklig! Jag tackar alla mina gymnaster och dansare, jag är stolt över dem. Så tack så jättemycket, jag älskar er, svarar Nonna.
Resterande del av julshowens program lägger fokus på Nonna, då programmen är inspirerade, och vissa så även koreograferade, av henne.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.