Att upptäcka en rostfläck på bilen är rena helvetet, men att upptäcka rosten genom Thomas Rydéns konstnärskap är en inspirerande upplevelse oavsett vad man tycker om konst för övrigt. Lindesbergskonstnären är nu aktuell med en ny utställning där förfall och vackra Bergslagslandskap samsas på väggarna i hans Galleri Haga.- Man kan säga att jag vistas i två olika världar, det abstrakta och landskap, säger Thomas och tar oss med på en rundtur hemma i villan där utställningen pågår.
Kanske är det just de vackra Bergslagslandskapsmotiven som de flesta förknippar med Lindesbergskonstnären Thomas Rydén. Dock har han, som många andra konstnärer, experimenterat med andra motiv än det som faller honom mest naturligt och har varit lite av hans signum på senare år: landskap. Nu är han aktuell med en utställning som i motsats till det vackra landskapen kan upplevas som ”fult”. Här pratar vi rost och förfall, men det behövs knappast förtydligas att det är något helt annat att uppleva rosten i Thomas Rydéns utställning, än att upptäcka en rostfläck på bilen.
– Det är ganska häftigt med dessa motiv, för man kan titta bra länge på rost och upptäcka nya kontraster och detaljer hela tiden. Ibland får man nästan en känsla av att det är något helt annat, till exempel bakterier eller virus, säger Rydén.
Även om denna utställning bryter av Rydéns tradition markant, så är det inte första gången han ger sig in på det mer abstrakta området. Precis som i denna utställning, fann han på 80-talet inspiration under ett besök i Stripa gruvområde.
– Att det blev så här i årets utställning, kommer sig av att jag besökte Stripa i ett annat arbete och gick runt där och tittade på anläggningen. Jag fastnade ganska tidigt för en skylt till ett maskinrum där obehöriga inte hade något att göra. Den skylten målade jag och målningen fångade Stripabryggeriet sedan upp och satte som namnetikett på deras öl, förklarar Thomas Rydén.
Målningen visar endast ett mindre parti av den rostiga skylten, där bokstavsföljden ”RIRUM” är utplockat ur MOTORMASKINERIRUM som det stod på skylten i verkligheten.
Utställningen hemma hos Thomas pågår sedan den 14 december. I galleriet hänger totalt 25 alster och det är något fler än vad han normalt hänger ut i Galleri Haga.
– Det här är den största utställningen jag haft här hemma. Det är 25 tavlor totalt och en blandning av det mer abstrakta och mina traditionella landskapsmotiv. Man kan säga att jag vistas i två världar, men jag tycker själv att det går väldigt bra ihop. De förstärker varandra, säger Thomas Rydén.
Hans traditionella inriktning på landskap är som vanligt vyer han finner på hemmaplan.
– I stort sett allt jag målar finns inom en sexmilsradie, säger han och pekar på en av oljemålningarna som är hämtad från Lindessjöns västra sida: Parkudden.
Fotnot: Utställningen är officiellt öppen t o m lördag 21 december. Efter detta datum kan dock enskilda besök ordnas t o m nyårsaftonen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.