Biografen i Lindesberg har tecknat avtal att fortsätta med sportsändningar. Detta meddelar biografföreståndare Björn Persson, som efter två testsändningar fann anledning att ansluta Lindes biograf till sportkonceptet signerat Canal Digital och Folkets Hus och Parker.- Det gick faktiskt lite bättre än vi hade vågat hoppas på, kommenterar Persson.
Tidigare i december rapporterade LindeNytt att biografen genomförde testsändningar av livesport. Satsningen, en landsomfattande sådan, är ett initiativ från Canal Digital i samarbete med Folkets Hus och Parker. Initialt har 16 biografer i landet valt att testa konceptet. Lindesberg var alltså en av dessa och har nu summerat testsändningarna som framgångsrika.
– Ja, vi fick mellan 50-60 biobesökare på den sista sändningen. Det var bra, det var faktiskt lite bättre än vi hade vågat hoppas på, säger Björn Persson.
Den framgångsrika testperioden har alltså resulterat i ett nytecknat avtal som ger Lindes biograf rätt att visa allehanda sportsändningar under hela 2014.
– Det som återstår att jobba med nu, är att lösa finansieringen. Den är ej klar. Eventuellt kan vi få med sponsorer på det här och då kan sändningarna i bästa fall komma att bli kostnadsfria för besökarna. Men inget är alltså klart, så det får vi återkomma till efter årsskiftet, säger Persson.
Sportbion kommer att köras igång på allvar i början av 2014.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.