Biografen i Lindesberg har tecknat avtal att fortsätta med sportsändningar. Detta meddelar biografföreståndare Björn Persson, som efter två testsändningar fann anledning att ansluta Lindes biograf till sportkonceptet signerat Canal Digital och Folkets Hus och Parker.- Det gick faktiskt lite bättre än vi hade vågat hoppas på, kommenterar Persson.
Tidigare i december rapporterade LindeNytt att biografen genomförde testsändningar av livesport. Satsningen, en landsomfattande sådan, är ett initiativ från Canal Digital i samarbete med Folkets Hus och Parker. Initialt har 16 biografer i landet valt att testa konceptet. Lindesberg var alltså en av dessa och har nu summerat testsändningarna som framgångsrika.
– Ja, vi fick mellan 50-60 biobesökare på den sista sändningen. Det var bra, det var faktiskt lite bättre än vi hade vågat hoppas på, säger Björn Persson.
Den framgångsrika testperioden har alltså resulterat i ett nytecknat avtal som ger Lindes biograf rätt att visa allehanda sportsändningar under hela 2014.
– Det som återstår att jobba med nu, är att lösa finansieringen. Den är ej klar. Eventuellt kan vi få med sponsorer på det här och då kan sändningarna i bästa fall komma att bli kostnadsfria för besökarna. Men inget är alltså klart, så det får vi återkomma till efter årsskiftet, säger Persson.
Sportbion kommer att köras igång på allvar i början av 2014.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.