Som vi skrev i fredags så kommer den nya Hagabergsskolan att bli ett dyrare projekt än beräknat. 40 miljoner blev plötsligt 50 miljoner i byggkostnader. Anledningen till det är att byggmarknaden ser annorlunda ut idag än då beslutet att bygga en ny skola togs tidigare i år.
–Vi har en annan situation på byggmarknaden som medfört vissa prishöjningar. Byggmaterialet har blivit dyrare. På vissa områden har en 25-procentig prishöjning skett sedan i början på året, säger Bengt Björnemalm. Projektet kommer att finansieras med ett lån på 40 miljoner som ska amorteras till 2005.
–Det kommer att bli en del kostnader utöver de 50 miljonerna som t ex att återställa marken där skolan nu är belägen, avskrivningar och driftkostnader. Det finansieras av ordinarie investeringsbudget och det kommer att läggas en finansieringsplan angående detta.
70 miljoner kronor?
Det har pratats om summor uppemot 70 miljoner för att bygga skolan, från Mats Lagerman sida. Att det blir dyrare än väntat står klart, men riktigt så dyrt vill inte Bengt Björnemalm hålla med om att det blir.
–Nej, 70 miljoner är alldeles för högt. Som sagt så tillkommer vissa utgifter utöver de 50 miljonerna och vill det sig riktigt illa så kan hela kostnaden hamna runt 60 miljoner kronor, konstaterar kommunalrådet.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.