Ett mycket omfattande röjningsarbete pågår sedan någon vecka tillbaka vid Lindesbergs farvatten och resultatet är slående.-Det kommer fram folk varje dag och ger oss beröm för arbetet, säger Leif Reman, som en är av två man som arbetat heltid med röjningen.
Det här borde ha gjorts för flera år sedan, men bättre sent än aldrig, konstaterar Leif Reman under en av LindeNytt påtvingad paus i arbetet.
-Det är bra att vi fått ta itu med det här nu, för det var verkligen dags. Du ser ju själv, säger han och pekar på den ”sly” han just röjt ett stenkast norr om Gröna bron.
Fast sly känns nästan missvisande i det här sammanhanget.
-Det är ganska grova stammar eftersom det är många år sedan det röjdes senast, tillägger Leif.
Röjningsarbetet har fokuserat på sträckan Prästbron i norr till Pälsärmen i söder. Man har även röjt hela Loppholmarna samt sträckan i sjöns norra delar, jämte Lindessjön runt-leden.
-Det är en rejäl sträcka och det blir ganska mycket ris. Man borde ta sig en funderare på att lägga detta på årets majbrasa, men inte på en flotte. Det vore trevligare att ha brasan på Loppholmarna, säger Leif Reman.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.