Den 29 juni anordnas för tredje gången Tusen Trädgårdar. Ett tillfälle då allmänheten är inbjuden till alla olika typer av trädgårdar i hela Sverige. Som enda representant i Lindesberg öppnar trädgårdsentusiasten Gun-Britt Svensson upp sin trädgård denna dag för besök. Det är en prunkande, livfull villaträdgård med gammaldags blomster som växer i en mängd olika rabatter och etage. Här växer blomsterglädje.- Det ska bli spännande att visa upp trädgården för första gången, säger Gun-Britt Svensson. Själv har man ju svårt att se helheten och blir lätt lite hemmablind – men många har uppmanat mig att anmäla trädgården till en visningsdag.
Det är Riksförbundet Svensk Trädgård som bjuder tillsammans med Gunnel Carlsons Trädgårdsriket och Studiefrämjandet in till Tusen Trädgårdar söndagen den 29 juni 2014 kl 10-17. Arrangemanget går av stapeln vart annat år och alla som har en trädgård har varit inbjuden att delta genom att anmäla sig . Det gäller såväl privata trädgårdar, offentliga trädgårdar som slotts- och herrgårdsparker, handelsträdgårdar och koloniträdgårdar.

Gun-Britt Svenssons trädgård på Strandvägen 1 i Lindesberg är en fröjd för ögat. Här kan både den inbitne trädgårdsentusiasten och den icke så kunnige få sitt lystmäte. Trädgården som är 2000 kvadratmeter stor är fylld av rabatter och olika rum i flera etage. Det växer ett överflöd av gammaldags blomster som fingerborgsblomma, blågull, aklejor, prästkragar, blåklockor och pioner. Och en mängd olika sorters rosor.
– Jag har ingen plan för rabatterna utan trädgården har växt fram efter hand, berättar Gun-Britt. De blommor som självsår sig får oftast växa kvar. Det jag medvetet har försökt satsa mer planerat på är rosorna.

En damm, finurligt placerad, i en berghäll porlar i bakgrunden och överallt finns blomkrukor i olika storlekar utplacerade eller upphängda i träden. Tomatplantorna växer vid solväggen och i ett skyddat hörn ligger en köksträdgård planterad i pallkragar. Och senare i sommar kommer floxen, dahlior, liljor och klematis som växer runt olika sittplatser och arrangemang. Det är en sevärd mormorsträdgård i stort överflöd.

Gun-Britt Svensson, som är mycket road av att arbeta med händerna, började bygga sin trädgård 1980 att genom att ta ner den björkskog som växte bakom huset. Därefter har hon skött, utvecklat och planerat hela trädgården helt själv. Det har blivit en hel del grävande, tunga lyft och rensningar under årens lopp. Men hon tycker att arbetet bara är roligt. Inspiration får hon genom egna trädgårdsresor både i Sverige och utomlands men också från trädgårdsprogram på TV.
– Man ser så fort resultat av sitt arbete, menar Gun-Britt. Dessutom är det så roligt med alla vackra blommor. Jag hoppas verkligen att rosorna hunnit slå ut till visningsdagen – då blir det fint.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.