Den 29 juni anordnas för tredje gången Tusen Trädgårdar. Ett tillfälle då allmänheten är inbjuden till alla olika typer av trädgårdar i hela Sverige. Som enda representant i Lindesberg öppnar trädgårdsentusiasten Gun-Britt Svensson upp sin trädgård denna dag för besök. Det är en prunkande, livfull villaträdgård med gammaldags blomster som växer i en mängd olika rabatter och etage. Här växer blomsterglädje.- Det ska bli spännande att visa upp trädgården för första gången, säger Gun-Britt Svensson. Själv har man ju svårt att se helheten och blir lätt lite hemmablind – men många har uppmanat mig att anmäla trädgården till en visningsdag.
Det är Riksförbundet Svensk Trädgård som bjuder tillsammans med Gunnel Carlsons Trädgårdsriket och Studiefrämjandet in till Tusen Trädgårdar söndagen den 29 juni 2014 kl 10-17. Arrangemanget går av stapeln vart annat år och alla som har en trädgård har varit inbjuden att delta genom att anmäla sig . Det gäller såväl privata trädgårdar, offentliga trädgårdar som slotts- och herrgårdsparker, handelsträdgårdar och koloniträdgårdar.

Gun-Britt Svenssons trädgård på Strandvägen 1 i Lindesberg är en fröjd för ögat. Här kan både den inbitne trädgårdsentusiasten och den icke så kunnige få sitt lystmäte. Trädgården som är 2000 kvadratmeter stor är fylld av rabatter och olika rum i flera etage. Det växer ett överflöd av gammaldags blomster som fingerborgsblomma, blågull, aklejor, prästkragar, blåklockor och pioner. Och en mängd olika sorters rosor.
– Jag har ingen plan för rabatterna utan trädgården har växt fram efter hand, berättar Gun-Britt. De blommor som självsår sig får oftast växa kvar. Det jag medvetet har försökt satsa mer planerat på är rosorna.

En damm, finurligt placerad, i en berghäll porlar i bakgrunden och överallt finns blomkrukor i olika storlekar utplacerade eller upphängda i träden. Tomatplantorna växer vid solväggen och i ett skyddat hörn ligger en köksträdgård planterad i pallkragar. Och senare i sommar kommer floxen, dahlior, liljor och klematis som växer runt olika sittplatser och arrangemang. Det är en sevärd mormorsträdgård i stort överflöd.

Gun-Britt Svensson, som är mycket road av att arbeta med händerna, började bygga sin trädgård 1980 att genom att ta ner den björkskog som växte bakom huset. Därefter har hon skött, utvecklat och planerat hela trädgården helt själv. Det har blivit en hel del grävande, tunga lyft och rensningar under årens lopp. Men hon tycker att arbetet bara är roligt. Inspiration får hon genom egna trädgårdsresor både i Sverige och utomlands men också från trädgårdsprogram på TV.
– Man ser så fort resultat av sitt arbete, menar Gun-Britt. Dessutom är det så roligt med alla vackra blommor. Jag hoppas verkligen att rosorna hunnit slå ut till visningsdagen – då blir det fint.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.