Den 29 juni anordnas för tredje gången Tusen Trädgårdar. Ett tillfälle då allmänheten är inbjuden till alla olika typer av trädgårdar i hela Sverige. Som enda representant i Lindesberg öppnar trädgårdsentusiasten Gun-Britt Svensson upp sin trädgård denna dag för besök. Det är en prunkande, livfull villaträdgård med gammaldags blomster som växer i en mängd olika rabatter och etage. Här växer blomsterglädje.- Det ska bli spännande att visa upp trädgården för första gången, säger Gun-Britt Svensson. Själv har man ju svårt att se helheten och blir lätt lite hemmablind – men många har uppmanat mig att anmäla trädgården till en visningsdag.
Det är Riksförbundet Svensk Trädgård som bjuder tillsammans med Gunnel Carlsons Trädgårdsriket och Studiefrämjandet in till Tusen Trädgårdar söndagen den 29 juni 2014 kl 10-17. Arrangemanget går av stapeln vart annat år och alla som har en trädgård har varit inbjuden att delta genom att anmäla sig . Det gäller såväl privata trädgårdar, offentliga trädgårdar som slotts- och herrgårdsparker, handelsträdgårdar och koloniträdgårdar.

Gun-Britt Svenssons trädgård på Strandvägen 1 i Lindesberg är en fröjd för ögat. Här kan både den inbitne trädgårdsentusiasten och den icke så kunnige få sitt lystmäte. Trädgården som är 2000 kvadratmeter stor är fylld av rabatter och olika rum i flera etage. Det växer ett överflöd av gammaldags blomster som fingerborgsblomma, blågull, aklejor, prästkragar, blåklockor och pioner. Och en mängd olika sorters rosor.
– Jag har ingen plan för rabatterna utan trädgården har växt fram efter hand, berättar Gun-Britt. De blommor som självsår sig får oftast växa kvar. Det jag medvetet har försökt satsa mer planerat på är rosorna.

En damm, finurligt placerad, i en berghäll porlar i bakgrunden och överallt finns blomkrukor i olika storlekar utplacerade eller upphängda i träden. Tomatplantorna växer vid solväggen och i ett skyddat hörn ligger en köksträdgård planterad i pallkragar. Och senare i sommar kommer floxen, dahlior, liljor och klematis som växer runt olika sittplatser och arrangemang. Det är en sevärd mormorsträdgård i stort överflöd.

Gun-Britt Svensson, som är mycket road av att arbeta med händerna, började bygga sin trädgård 1980 att genom att ta ner den björkskog som växte bakom huset. Därefter har hon skött, utvecklat och planerat hela trädgården helt själv. Det har blivit en hel del grävande, tunga lyft och rensningar under årens lopp. Men hon tycker att arbetet bara är roligt. Inspiration får hon genom egna trädgårdsresor både i Sverige och utomlands men också från trädgårdsprogram på TV.
– Man ser så fort resultat av sitt arbete, menar Gun-Britt. Dessutom är det så roligt med alla vackra blommor. Jag hoppas verkligen att rosorna hunnit slå ut till visningsdagen – då blir det fint.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.