Hans engagemang och vilja att göra något åt saker och ting blev avgörande. Nu ger sig Bo Bäckman in i politiken för att ta tag i hjärtefrågor som t ex befolkningstillväxt och företagsfrågor. Det måste ske något konkret nu för att vända de negativa tendenser som råder, menar Bosse som numera är centerpartist.
Bo Bäckman är Centerpartiets nye vice ordförande. Anledningen till att han valde centern säger han beror på att detta parti ligger närmast den egna ideologin. Med särskild markering på glesbygdfrågor, så var valet självklart, förklarar han.
Bäckman är starkt engagerad i just detta genom arbetet med Pilkrog friskola. Men nu är skolan igång och han har valt att gå vidare med nya viktiga frågor.
-Det är viktigt att inte enbart koncentrera sig på orten Lindesberg, utan på alla andra orter i hela kommunen. Centerpartiet passar mig bra eftersom de har detta breda perspektiv och ser till de olika orternas behov, säger han.
Varför valde du att bli politiker?
-Jag har alltid varit engagerad i bygden, nu senast i Pilkrog. Jag känner att det måste göras saker för att öka kommunens attraktion. Det måste ske något för att hålla ungdomarna kvar samt locka hit nya människor.
Hur kan man åstadkomma det?
-Mångfald. Det är mycket som måste göras bättre för att uppnå en mångfald. Till exempel måste vi lyckas locka hit nya företag och för att göra det måste vi vara mycket mer tillmötesgående och öppna. Kommer det en företagare och önskar etablera sig, så ska man ge klartecken i samma stund som han finns på plats. Inte senare. Inte efter 14 dagar. Då är det för sent. Kommunen måste vara mer öppen i sådana här frågor, annars går vi miste om många tillfällen, säger Bäckman.
Har du varit politiskt aktiv tidigare?
-Ja. Jag var miljöpartist i slutet av 80-talet men hoppade av i början av -90 på grund av att partiets syn på saker och ting gick mer och mer åt fel håll.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.