I Milano, Italien, blomstrar familjeföretagandet och samspelet företagen emellan lever vidare som det gjort i många generationer tillbaka. Där vänder man sig till de lokala företagen i mycket högre grad än i Sverige när man söker tjänster eller produkter. För drygt en vecka sedan åkte en grupp om 20 personer från Utvecklingsrådets tjänstemannagrupp i Örebro län ner till Milano för att studera och få en inblick i företagarkulturen där.
En av deltagarna var Lindesbergs kommundirektör Bo Hansson. –Det som finns i Italien och framförallt i Milano kan jämföras med det vi känner vid namnet Gnosjö-andan. Man producerar lokalt på plats och det har man gjort i alla tider. Kulturen är sådan att man vänder sig till lokala producenter istället för att köpa in produkter utifrån, säger Bo Hansson.
Denna Gnosjö-anda fanns även i Sverige, och för den delen i Lindesberg, förr i tiden. I Sveriges fall var det ofta frikyrkorörelsen som låg till grund för det vi idag kallar Gnosjö-andan. I Gnosjö är det faktiskt kyrkan och inte som i Italien, familjebanden, som flätat samman bygden. Alla intryck och erfarenheter från resan har kommundirektör Bo Hansson nu sammanställt i en reserapport som ska presenteras för kommunens arbetsutskott.
Mer om rapporten senare…
Satsa på familjeföretagen
I Lindesberg har utvecklingen varit den att de stora börsbolagen säljer sina fabriker. Enligt affärskunnigt folk bör man nu istället satsa på just familjeföretagen, då för att få ägandet och makten över besluten kvar här i Lindesberg. Så här har utförsäljningen sett ut de senaste åren:
Volvo med 700 anställda såldes till Meritor.
Liab med 380 anställda såldes till Nammo.
Guldsmedshyttebruk med 85 anställda såldes till Kemistgruppen.
Assi Domän Frövi med 660 anställda är under försäljning nu.
Por Pac med 130 anställda såldes till Fagerdalen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.