Lillemor Bodman. Foto: Camilla Lagerman. Kristine Andersson. Foto: Rolf Karlsson, Bildmakarna.

Bodman svarar Andersson om flexibel barnomsorg

INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs förskolor är den normala öppettiden vardagar kl.06.00 – 18.00. Sedan ett antal år tillbaka erbjuder förskolan även barnomsorg kvällstid, nattetid och helger, Nattviolen, som finns på Tallbackens förskola i Lindesberg (för närvarande 27 barn) och på Skogsdungens förskola i Frövi (för närvarande 8 barn). Sådan omsorg, ibland kallad nattis, är inte en del av förskola utan benämns som ”annan pedagogisk verksamhet” och kommunen är inte skyldig att erbjuda denna verksamhet men ska sträva efter att tillgodose invånarnas önskemål. Kommunen får inte ta extra betalt för denna service.

I nuläget är kön stängd för nya platser på grund av platsbrist och förvaltningen arbetar med en utvärdering av hur verksamheten kan förbättras.
2022-06-07 fattade KF beslut om budget där 1,5 miljoner kr skulle gå till att utveckla en mer flexibel barnomsorg för att tillgodose ett behov hos föräldrar med andra arbetstider.

2022-03-10 Lämnades en konsekvensbeskrivning om utökade öppettider i barnomsorgen från förvaltningen till ordförande i BUN, tyvärr fick inte nämnden ta del av denna vilket är något man kan kritisera så här i efterhand. Den konsekvensbeskrivningen har jag nu fått ta del av och den är väldigt omfattande och välgjord. Jag kommer inte att redogöra för alla konsekvenser utan ta upp några. Vill någon läsa mer så finns denna konsekvensbeskrivning i handlingarna.

Några konsekvenser:
1. 1,5 milj kr är ett underfinansierat förslag och leder till att den idag redan låga bemanningen i verksamheten i förskola ytterligare behöver dra ner på undervisningen i förskola när verksamheten har som mest barn på plats.

2. Ur barnperspektivet är de negativa konsekvenserna otaliga och vi ska i nuläget följa barnkonventionen. Barn kan som exempel vistas i förskolan upp till 12 timmar i sträck och är ibland mer tid där än med sina föräldrar.

3. Förskolan har redan en ansträngd situation med lång öppettid och tendensen är att barn vistas allt längre tid på förskola vilket gör det svårare att ha en meningsfull pedagogisk verksamhet.

4. De negativa konsekvenserna för personalen är t ex att det är långa arbetspass som blir ännu längre, svårt för personalen att träffas för tex fortbildning, personalen räcker inte till så man får i högre grad jobba ensam, svårt att rekrytera personal med dessa tuffa arbetsförhållanden och svårt att göra vettiga arbetsscheman. Kort sagt: den pedagogiska verksamheten blir lidande.

5. Det som då kan sägas är positivt är att vårdnadshavare med andra arbetstider kan få barnomsorg

Sammantaget så kan man säga att det här är ingen enkel fråga. Vi bör fundera på vilken förskola vill vi ha och vad är syftet med den. En diskussion bör föras i nämnden om t ex konsekvensbeskrivningen som förvaltningen gjort.

En sak som majoriteten har startat med är att utreda hur vi kan minska grupperna i förskola vilket vi tror kommer att gynna det stora flertalet barn och ge personalen i förskolan en större möjlighet att se alla barn och tidigt kunna sätta in rätt resurser när så behövs.

FRÅGOR OCH SVAR

1. Hur arbetar man med att kunna erbjuda en mer flexibel barnomsorg?
Svar: I nuläget sker en utvärdering av verksamheten inom nattomsorgen och vi får invänta vad den säger.

2. Hur ser tidsplanen ut för arbetet?
Svar: Nämnden bör få mer information och diskutera ämnet.

3. Och när är det tänkt att en mer flexibel barnomsorg ska kunna erbjudas?
Svar: Vi behöver utreda frågan mer.

Lindesberg Kommun
2023-06-04
Lillemor Bodman (M)
Ordförande i Barn-och utbildningsförvaltningen

Publicerad 7 juni 2023 klockan 09:08

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.

31 augusti 2026 klockan 09:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.

29 augusti 2026 klockan 19:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i ...

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga...

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.

26 augusti 2026 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på ...
26 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga...
26 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa kö...
25 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september

Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.

25 augusti 2026 klockan 13:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bo Eriksson, ordförande, Kent Roth och Nicke Sedell från Linde Båtklubbctillsammans med Markus Lundin (KD). Foto: Jennie Einarsson

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.

24 augusti 2026 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt ...

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.

22 augusti 2026 klockan 18:21 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas ...

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Bild från den senaste debatten, i mars 2024. Ingmar Engstrand visar ett foto på det numera berömda handslaget. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.

20 augusti 2026 klockan 08:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått förä...
19 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det fångades ...
18 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...
18 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-31 12:09