För trettonde gången anordnades Bokens Dag i Lindesberg igår kväll. Drygt 200 personer njöt av författare och musikerna i Bokbandet och inte minst av Arne Johnssons lika tänkvärda som poetiska författarpresentationer. Han avslutade kvällen med: ”Vi ses igen nästa år!”

Kvällen fylldes av lustfyllt berättande. Henrik Berggren – känd för boken om Olof Palme – bekände att det inte alls var lustfyllt, när han efter Palme-boken skulle komma med en ny bok.
Han stängde in sig i arkiven igen – den här gången för att skriva om de unga svenskar som reste till Spanien på 30-talet för att strida mot Franco. Men han kände sig alltför instängd och kom loss först, när han skrev historien som en spänningsroman – ”Det röda arvet”.
– Det är roligt att komma till Lindesberg och jag har varit en del i Bergslagen, sa Henrik Berggren innan han mötte publiken. Jag tror att publiken är mer intresserad av att höra om historia än att jag skrivit en thriller.
Arne Johnsson och Sara Stridsberg i samtal om hennes bok om Beckomberga. Foto: Lotta Persdotter Andersson
1986 var ”katastrofernas år” – det år då Olof Palme mördades, när kärnkraftverket i Tjernobyl havererade och Sara Stridsberg anknöt till det året när hon berättade om sin bok ”Beckomberga – ode till min familj”, en bok där Olof Palme också figurerar. I sin bok om ett mentalsjukhus vill hon skildra inte bara instängdheten utan också ”den vita fågelns flykt och den stora himlen över mentalsjukhuset”.
– Människan har alltid varit sagoberättare. Jag har alltid älskat historier och berätta historier, sade Catharina Wrååk, känd som fantasy-författaren Jo Salmson. Dagen efter denna bokkväll är hon kvar för att åka runt till skolor runt Lindesberg, och hon kommer tillbaka i början av nästa år, för att berätta för barn och ungdomar om sina böcker.
Lars Andersson läste ur sin senaste bok om den värmländske spelmannen som kallades Lomjansguten – en bok som blir pjäs på Västanå Teater i midsommartid. Inte på författarscenen men väl i den tillfälliga” bokhandeln” fanns Astrid Lindén ( från Lindesberg) som tillsammans med Clas Thor skrivit boken ”Författarna och staden” en fullödig litteraturhistoria om Örebros författare under 750 år. De signerade boken liksom de övriga författarna och att det skedde i regi av Akademibokhandeln Blombergska var helt naturligt. Det var där idén om Bokens Dag en gång väcktes, som sedan hamnade i Arne Johnsson väl förvaltande händer.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.