För trettonde gången anordnades Bokens Dag i Lindesberg igår kväll. Drygt 200 personer njöt av författare och musikerna i Bokbandet och inte minst av Arne Johnssons lika tänkvärda som poetiska författarpresentationer. Han avslutade kvällen med: ”Vi ses igen nästa år!”

Kvällen fylldes av lustfyllt berättande. Henrik Berggren – känd för boken om Olof Palme – bekände att det inte alls var lustfyllt, när han efter Palme-boken skulle komma med en ny bok.
Han stängde in sig i arkiven igen – den här gången för att skriva om de unga svenskar som reste till Spanien på 30-talet för att strida mot Franco. Men han kände sig alltför instängd och kom loss först, när han skrev historien som en spänningsroman – ”Det röda arvet”.
– Det är roligt att komma till Lindesberg och jag har varit en del i Bergslagen, sa Henrik Berggren innan han mötte publiken. Jag tror att publiken är mer intresserad av att höra om historia än att jag skrivit en thriller.
Arne Johnsson och Sara Stridsberg i samtal om hennes bok om Beckomberga. Foto: Lotta Persdotter Andersson
1986 var ”katastrofernas år” – det år då Olof Palme mördades, när kärnkraftverket i Tjernobyl havererade och Sara Stridsberg anknöt till det året när hon berättade om sin bok ”Beckomberga – ode till min familj”, en bok där Olof Palme också figurerar. I sin bok om ett mentalsjukhus vill hon skildra inte bara instängdheten utan också ”den vita fågelns flykt och den stora himlen över mentalsjukhuset”.
– Människan har alltid varit sagoberättare. Jag har alltid älskat historier och berätta historier, sade Catharina Wrååk, känd som fantasy-författaren Jo Salmson. Dagen efter denna bokkväll är hon kvar för att åka runt till skolor runt Lindesberg, och hon kommer tillbaka i början av nästa år, för att berätta för barn och ungdomar om sina böcker.
Lars Andersson läste ur sin senaste bok om den värmländske spelmannen som kallades Lomjansguten – en bok som blir pjäs på Västanå Teater i midsommartid. Inte på författarscenen men väl i den tillfälliga” bokhandeln” fanns Astrid Lindén ( från Lindesberg) som tillsammans med Clas Thor skrivit boken ”Författarna och staden” en fullödig litteraturhistoria om Örebros författare under 750 år. De signerade boken liksom de övriga författarna och att det skedde i regi av Akademibokhandeln Blombergska var helt naturligt. Det var där idén om Bokens Dag en gång väcktes, som sedan hamnade i Arne Johnsson väl förvaltande händer.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.