För trettonde gången anordnades Bokens Dag i Lindesberg igår kväll. Drygt 200 personer njöt av författare och musikerna i Bokbandet och inte minst av Arne Johnssons lika tänkvärda som poetiska författarpresentationer. Han avslutade kvällen med: ”Vi ses igen nästa år!”

Kvällen fylldes av lustfyllt berättande. Henrik Berggren – känd för boken om Olof Palme – bekände att det inte alls var lustfyllt, när han efter Palme-boken skulle komma med en ny bok.
Han stängde in sig i arkiven igen – den här gången för att skriva om de unga svenskar som reste till Spanien på 30-talet för att strida mot Franco. Men han kände sig alltför instängd och kom loss först, när han skrev historien som en spänningsroman – ”Det röda arvet”.
– Det är roligt att komma till Lindesberg och jag har varit en del i Bergslagen, sa Henrik Berggren innan han mötte publiken. Jag tror att publiken är mer intresserad av att höra om historia än att jag skrivit en thriller.
Arne Johnsson och Sara Stridsberg i samtal om hennes bok om Beckomberga. Foto: Lotta Persdotter Andersson
1986 var ”katastrofernas år” – det år då Olof Palme mördades, när kärnkraftverket i Tjernobyl havererade och Sara Stridsberg anknöt till det året när hon berättade om sin bok ”Beckomberga – ode till min familj”, en bok där Olof Palme också figurerar. I sin bok om ett mentalsjukhus vill hon skildra inte bara instängdheten utan också ”den vita fågelns flykt och den stora himlen över mentalsjukhuset”.
– Människan har alltid varit sagoberättare. Jag har alltid älskat historier och berätta historier, sade Catharina Wrååk, känd som fantasy-författaren Jo Salmson. Dagen efter denna bokkväll är hon kvar för att åka runt till skolor runt Lindesberg, och hon kommer tillbaka i början av nästa år, för att berätta för barn och ungdomar om sina böcker.
Lars Andersson läste ur sin senaste bok om den värmländske spelmannen som kallades Lomjansguten – en bok som blir pjäs på Västanå Teater i midsommartid. Inte på författarscenen men väl i den tillfälliga” bokhandeln” fanns Astrid Lindén ( från Lindesberg) som tillsammans med Clas Thor skrivit boken ”Författarna och staden” en fullödig litteraturhistoria om Örebros författare under 750 år. De signerade boken liksom de övriga författarna och att det skedde i regi av Akademibokhandeln Blombergska var helt naturligt. Det var där idén om Bokens Dag en gång väcktes, som sedan hamnade i Arne Johnsson väl förvaltande händer.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.