För trettonde gången anordnades Bokens Dag i Lindesberg igår kväll. Drygt 200 personer njöt av författare och musikerna i Bokbandet och inte minst av Arne Johnssons lika tänkvärda som poetiska författarpresentationer. Han avslutade kvällen med: ”Vi ses igen nästa år!”

Kvällen fylldes av lustfyllt berättande. Henrik Berggren – känd för boken om Olof Palme – bekände att det inte alls var lustfyllt, när han efter Palme-boken skulle komma med en ny bok.
Han stängde in sig i arkiven igen – den här gången för att skriva om de unga svenskar som reste till Spanien på 30-talet för att strida mot Franco. Men han kände sig alltför instängd och kom loss först, när han skrev historien som en spänningsroman – ”Det röda arvet”.
– Det är roligt att komma till Lindesberg och jag har varit en del i Bergslagen, sa Henrik Berggren innan han mötte publiken. Jag tror att publiken är mer intresserad av att höra om historia än att jag skrivit en thriller.
Arne Johnsson och Sara Stridsberg i samtal om hennes bok om Beckomberga. Foto: Lotta Persdotter Andersson
1986 var ”katastrofernas år” – det år då Olof Palme mördades, när kärnkraftverket i Tjernobyl havererade och Sara Stridsberg anknöt till det året när hon berättade om sin bok ”Beckomberga – ode till min familj”, en bok där Olof Palme också figurerar. I sin bok om ett mentalsjukhus vill hon skildra inte bara instängdheten utan också ”den vita fågelns flykt och den stora himlen över mentalsjukhuset”.
– Människan har alltid varit sagoberättare. Jag har alltid älskat historier och berätta historier, sade Catharina Wrååk, känd som fantasy-författaren Jo Salmson. Dagen efter denna bokkväll är hon kvar för att åka runt till skolor runt Lindesberg, och hon kommer tillbaka i början av nästa år, för att berätta för barn och ungdomar om sina böcker.
Lars Andersson läste ur sin senaste bok om den värmländske spelmannen som kallades Lomjansguten – en bok som blir pjäs på Västanå Teater i midsommartid. Inte på författarscenen men väl i den tillfälliga” bokhandeln” fanns Astrid Lindén ( från Lindesberg) som tillsammans med Clas Thor skrivit boken ”Författarna och staden” en fullödig litteraturhistoria om Örebros författare under 750 år. De signerade boken liksom de övriga författarna och att det skedde i regi av Akademibokhandeln Blombergska var helt naturligt. Det var där idén om Bokens Dag en gång väcktes, som sedan hamnade i Arne Johnsson väl förvaltande händer.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.