Det blev en tuff uppgift för Lindlöven efter två raka segrar i den nya säsongen av HockeyEttan. Seriens favorittippade Mariestad BoIS blev nästa motstånd för Lindelaget som gav en bra kamp om de tre tabellpoängen. Trots ett gott kämpande, så visade sig hemmalaget få den bättre matchen och kunde låsa matchen med ett sent mål i öppen kasse.
Efter två raka segrar så har Lindlöven rivstartat den nya säsongen av HockeyEttan med fläckfria rapporter. Under söndagen tog man däremot resan till Mariestad för en av seriens kanske tuffaste bortamatcher.
Mariestad BoIS är inför varje säsong i HockeyEttan klassad som en av seriefavoriterna. Laget har de senaste säsongerna varit ett topplag som tar sig till en hög placering i fortsättningsserien, AllEttan. Att möta Mariestad i deras arena är aldrig någon enkel uppgift, där söndagens möte inte var något undantag.
Efter en inledande period utan mål, så kom målchanserna för Lindlöven i den andra perioden genom ett powerplayspel. Direkt efter att Mariestad spelade fulltaligt så var det hemmapubliken som fick jubla högst, efter att fått se hemmalaget göra 1-0.
Kvitteringen kom tidigt i den tredje perioden genom Olle Hilmersson som gjorde sitt andra mål för säsongen. Dessvärre höll sig Mariestad starka i powerplay och dundrade in 2-1, bara någon minut efter kvitteringsmålet. Med Lindlövens målvakt utanför boxen så kunde hemmalaget även avsluta matchens sista sekunder med ett mål i öppen kasse.
Resultat Mariestad BoIS-Lindlöven
Slutresultat: 3-1 (0-0, 1-0, 2-1)
Publik: 774 personer
Mål:
1-1 Olle Hilmersson (Ass: Tobias Sjökvist, Lukas Johansson)
Nästa match: Onsdagen 11:e oktober vs Tranås AIK i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.