Det blev en tuff uppgift för Lindlöven efter två raka segrar i den nya säsongen av HockeyEttan. Seriens favorittippade Mariestad BoIS blev nästa motstånd för Lindelaget som gav en bra kamp om de tre tabellpoängen. Trots ett gott kämpande, så visade sig hemmalaget få den bättre matchen och kunde låsa matchen med ett sent mål i öppen kasse.
Efter två raka segrar så har Lindlöven rivstartat den nya säsongen av HockeyEttan med fläckfria rapporter. Under söndagen tog man däremot resan till Mariestad för en av seriens kanske tuffaste bortamatcher.
Mariestad BoIS är inför varje säsong i HockeyEttan klassad som en av seriefavoriterna. Laget har de senaste säsongerna varit ett topplag som tar sig till en hög placering i fortsättningsserien, AllEttan. Att möta Mariestad i deras arena är aldrig någon enkel uppgift, där söndagens möte inte var något undantag.
Efter en inledande period utan mål, så kom målchanserna för Lindlöven i den andra perioden genom ett powerplayspel. Direkt efter att Mariestad spelade fulltaligt så var det hemmapubliken som fick jubla högst, efter att fått se hemmalaget göra 1-0.
Kvitteringen kom tidigt i den tredje perioden genom Olle Hilmersson som gjorde sitt andra mål för säsongen. Dessvärre höll sig Mariestad starka i powerplay och dundrade in 2-1, bara någon minut efter kvitteringsmålet. Med Lindlövens målvakt utanför boxen så kunde hemmalaget även avsluta matchens sista sekunder med ett mål i öppen kasse.
Resultat Mariestad BoIS-Lindlöven
Slutresultat: 3-1 (0-0, 1-0, 2-1)
Publik: 774 personer
Mål:
1-1 Olle Hilmersson (Ass: Tobias Sjökvist, Lukas Johansson)
Nästa match: Onsdagen 11:e oktober vs Tranås AIK i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.