Det blev en tuff uppgift för Lindlöven efter två raka segrar i den nya säsongen av HockeyEttan. Seriens favorittippade Mariestad BoIS blev nästa motstånd för Lindelaget som gav en bra kamp om de tre tabellpoängen. Trots ett gott kämpande, så visade sig hemmalaget få den bättre matchen och kunde låsa matchen med ett sent mål i öppen kasse.
Efter två raka segrar så har Lindlöven rivstartat den nya säsongen av HockeyEttan med fläckfria rapporter. Under söndagen tog man däremot resan till Mariestad för en av seriens kanske tuffaste bortamatcher.
Mariestad BoIS är inför varje säsong i HockeyEttan klassad som en av seriefavoriterna. Laget har de senaste säsongerna varit ett topplag som tar sig till en hög placering i fortsättningsserien, AllEttan. Att möta Mariestad i deras arena är aldrig någon enkel uppgift, där söndagens möte inte var något undantag.
Efter en inledande period utan mål, så kom målchanserna för Lindlöven i den andra perioden genom ett powerplayspel. Direkt efter att Mariestad spelade fulltaligt så var det hemmapubliken som fick jubla högst, efter att fått se hemmalaget göra 1-0.
Kvitteringen kom tidigt i den tredje perioden genom Olle Hilmersson som gjorde sitt andra mål för säsongen. Dessvärre höll sig Mariestad starka i powerplay och dundrade in 2-1, bara någon minut efter kvitteringsmålet. Med Lindlövens målvakt utanför boxen så kunde hemmalaget även avsluta matchens sista sekunder med ett mål i öppen kasse.
Resultat Mariestad BoIS-Lindlöven
Slutresultat: 3-1 (0-0, 1-0, 2-1)
Publik: 774 personer
Mål:
1-1 Olle Hilmersson (Ass: Tobias Sjökvist, Lukas Johansson)
Nästa match: Onsdagen 11:e oktober vs Tranås AIK i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.