För första gången på länge var publikantalet inom Handbollsallsvenskan över 500 personer. Trots detta, samt en positiv inledning i onsdagens bortamatch mot Varberg, så blev det en tung förlust för LIF Lindesberg. Fem raka insläppta mål precis innan halvtidsvilan blev ett för stort tapp, vilket försvårade LIFs upphämtning och säkrade två poäng till hallänningarna.
Onsdagen var första dagen utan corona-restriktioner i Sverige. Något som innebar att det var fritt fram för Varbergspubliken att söka sig till kvällens Allsvenskamatch där publiksiffran, för första gången på länge, passerade 500 personer.
Många av dem fick dessutom jubla högt efter att hemmalaget HK Varberg säkrat nya poäng. Trots en fin inledning av LIF Lindesberg med två raka mål av Lindelagets målhjältar, Oskar Cosmo och Max Broman, så var Varberg snabbt hack i hälarna.
Lindeledningen höll i över tretton minuter där Varberg lyckades kvittera till 8-8 efter 14.44 spelade minuter. Inför halvlekens sista tio minuter kunde LIF återta kommandot efter en utnyttjad timeout från tränare ”Preben”. Ledningen gick till en tvåmålsledning men vändes snabbt under halvlekens fem sista minuter där fem raka mål från Varberg förvandlade 11-13 till 16-13.
Båda lagen höll sig jämna inför den andra halvleken där Varberg började att utöka en stabil ledning. För varje mål som kom från LIF så kunde Varberg spela in det dubbla, där hemmalaget stod i en farlig fyramålsledning minuter innan matchens sista tio minuter.
Varberg utökade sin ledning och när matchen var slut stod hemmalaget med en sexmålsseger.
Förutom ett stort målgörande från Oskar Cosmo och Max Broman, så fick LIF-supportrarna återse Tom Shev Tov i LIF-kassen. Målvakten har sedan tidigare dragit på sig en skada men gjorde under onsdagen en comeback för LIF.
Resultat HK Varberg-LIF Lindesberg
Slutresultat: 35-29 (16-14)
Publik: 512 personer
Målgörare: Oskar Cosmo (7), Max Broman (6), Jesper Nilsson (4), Filip Ottosson (4), Joel Karlström (3), Asso Eliassi (2), Algot Hane (1), Fredrik Karlsson (1), Joakim Bååk (1)
Nästa planerade match: Lördag 12:e februari vs VästeråsIrsta HF i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.30
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.