Rottweilern Boss hade en toppendag på Hundens Dag. Foto: Camilla Lagerman
Boss firade Hundens Dag – som en boss
På lördagen firades Hundens Dag i Lindesberg. Omkring 100 hundar, tillsammans med sina hussar och mattar, samlades på Stadsskogsvallen i Lindesberg för att delta i Lindesbergs brukshundsklubbs årliga utställning dagen till ära.
Foto: Camilla Lagerman
Många glatt skällande hundar med välkammade pälsar hälsade media välkomna när LindeNytt besökte utställningen under eftermiddagen. Vi träffade ganska snabbt på Lillemor Örtlund från Lindesberg och hennes 17 månader gamla rottweiler, Boss. Duon hade precis gått ur deras bedömningsring – och behövde inte göra det med svansen mellan benen.
– Det gick jättebra! Boss vann sin klass, utbrister en stolt Lillemor.
Det här var dock inte deras första utställning tillsammans.
– Eftersom han fortfarande är så ung så har vi inte hunnit med så många utställningar ännu, men c:a 5-10 stycken tror jag det har blivit totalt. Han kom på en 4:e plats på en sommarspecial för enbart Rottweilers i Södertälje i somras och det var stort! Det gäller att ha tålamod och framförallt tid när det gäller utställningar, man vet aldrig hur länge man blir kvar här, säger Lillemor och skrattar.
Boss verkar ta det hela med ro, han är mest sugen på att hitta någon att leka med.
– Han är ett riktigt energiknippe, påpekar Lillemor glatt innan vi skiljs åt.
Text och bild: Camilla Lagerman och Jennie Larsson
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
8 september 2026 klockan 09:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln