Rottweilern Boss hade en toppendag på Hundens Dag. Foto: Camilla Lagerman
Boss firade Hundens Dag – som en boss
På lördagen firades Hundens Dag i Lindesberg. Omkring 100 hundar, tillsammans med sina hussar och mattar, samlades på Stadsskogsvallen i Lindesberg för att delta i Lindesbergs brukshundsklubbs årliga utställning dagen till ära.
Foto: Camilla Lagerman
Många glatt skällande hundar med välkammade pälsar hälsade media välkomna när LindeNytt besökte utställningen under eftermiddagen. Vi träffade ganska snabbt på Lillemor Örtlund från Lindesberg och hennes 17 månader gamla rottweiler, Boss. Duon hade precis gått ur deras bedömningsring – och behövde inte göra det med svansen mellan benen.
– Det gick jättebra! Boss vann sin klass, utbrister en stolt Lillemor.
Det här var dock inte deras första utställning tillsammans.
– Eftersom han fortfarande är så ung så har vi inte hunnit med så många utställningar ännu, men c:a 5-10 stycken tror jag det har blivit totalt. Han kom på en 4:e plats på en sommarspecial för enbart Rottweilers i Södertälje i somras och det var stort! Det gäller att ha tålamod och framförallt tid när det gäller utställningar, man vet aldrig hur länge man blir kvar här, säger Lillemor och skrattar.
Boss verkar ta det hela med ro, han är mest sugen på att hitta någon att leka med.
– Han är ett riktigt energiknippe, påpekar Lillemor glatt innan vi skiljs åt.
Text och bild: Camilla Lagerman och Jennie Larsson
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Joakim Carlsson, Regionråd (S). Pressbild. Foto: Pavel Koubek. Elin Axelsson, oppositionsråd Lindesberg (S). Pressbild. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.