Butiksinnehavare Daniel Larsson och hans medarbetare arbetar just nu med att ställa iordning butiken för det nya sortimentet. Foto: Jennie Einarsson
Bråda dagar för vitvaruhandlare när hemelektronik flyttar in
Just nu pågår ett intensivt arbete med att förbereda plats för ett nytt sortiment hos Elon på Charlottenlunds Handelsområde Lindesberg. Den cirka 100 kvm stora ytan kommer så småningom att rymma Elon Ljud & Bilds sortiment med allt ifrån tv-apparater till mobilskal och laddare – men ännu är man långt från klar.
– Vi har verkligen jobbat dygnet runt nu för att få till de här ytorna i butiken, men vi är ännu inte färdiga, informerar Daniel Larsson som driver ELON i Lindesberg och Arboga tillsammans med sin fru Carina Larsson.
När Elon Ljud & Bild i centrala Lindesberg meddelade att de skulle stänga sin butik efter årsskiftet tog Daniel och Carina beslutet att även ta in detta sortiment i sin butik för att detta inte skulle försvinna från Lindesberg. Planen blev då att sortimentet successivt skulle flytta in hos Elon på Charlottenlunds Handelsområde under januari nästa år. På grund av oförutsedda händelser har nuvarande ägare av Ljud & Bild tidigarelagt stängningen som hade sin sista dag öppet under fredag 8 december vilket har gjort att ELON just nu skyndar på förloppet så gott man kan.
– Vi har fått snabba på för tanken var att vi skulle börja bygga om runt nyår. Vi har verkligen jobbat dygnet runt nu för att få till de här ytorna i butiken men vi är ännu inte färdiga, säger Daniel Larsson som är mitt uppe i bygget.
ELON på Charlottenlunds handelsområde. Foto: Jennie Einarsson
De ändrade planerna och utförsäljningen i nuvarande Ljud & Bild butiken har gjort att en hel del kunder letat sig upp till Daniel och Carinas butik på Charlottenlunds Handelsområde under den senaste veckan då man trott att både sortiment och tjänster är på ingång redan nu.
– Jag vill att alla kunder ska förstå att butiken inte har flyttat hit. Vi har inte allting klart ännu, vi har exempelvis inga servicetekniker som kan installera och serva saker just nu. Däremot kommer Eric från Elon Ljud & Bild att börja jobba hos oss den 1 januari, då kommer vi att ha mer kunskap här. Han har arbetat under flera år med installation och butikssortiment, förklarar Daniel.
Redan nu går det att beställa hela Ljud & Bild sortimentet i ELON butiken och förhoppningen är att man ska kunna ha tv-apparater, färgpatroner, mobilskal och kablar inne i butiken redan i slutet av vecka 50.
– Den delen av sortimentet är redan på väg, men det kommer nog att ta hela januari innan vi är helt klara och har hela sortimentet i butiken. Just nu är det lite stressigt men vi tror att det kommer att bli jättebra när allt är på plats. Vi har redan tidigare haft kunder som kommit in och frågat efter hemelektronik så det kommer bli bra att ha allting från hemelektronik, vitvaror, kök och hushållsartiklar samlat under ett och samma tak, avslutar Daniel.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är att lägga ned skolan helt från och med hösten 2026.
– Eftersom vi har tagit beslutet en gång, så tror jag inte att det blir någon skillnad, men jag kan ju inte säga det med säkerhet så klart, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. En brand som startade till följd av en rad olyckliga omständigheter, vars människoöden man snart kan få uppleva genom Spektakelteaterns nya uppsättning som fått namnet Stadsbranden.
– Det är ju en hemsk berättelse på alla sätt, med rättsliga efterföljder, om skuld och att leva med elden som skugga. Men det är också en hoppfull berättelse, om en vilja att inte ge sig, att tro på att man kan bli fri från saker, förklarar regissör Stefan Jansson.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
EM-guld till Ingrid Nilsson
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon å...
Här byggs Lindesbergs första discgolfbana
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i ...