Just nu råder risk för gräsbränder i våra trakter. På Nerikes Brandkår rekommenderar man allmänheten att vara mycket försiktigt om man har planer på att elda ris och löv hemma i trädgården.
– Det är framförallt fjolårsgräset som är mycket torrt och en brand lätt kan få fäste i. Man bör tänka sig för innan man eldar, säger Kårchef Mikael Juneholm.
Sedan i förra veckan råder risk för gräsbränder i hela Örebro län och detta sammanfaller nu med det trädgårdsarbete många villaägare ägnar sig åt – däribland att elda ris och löv från i fjol. Trots riskläget råder ännu inget eldningsförbud. Dock finns anledning att tänka sig för både en och två gånger innan man sätter eldningsplanerna i verket hemma på gården.
– Många vill ju passa på och elda gammalt ris, eller i rabatterna, så här på vårkanten. Om man har sådana planer så är det bra att tänka sig för och planera och se till att vara förberedd på det värsta, säger kårchef Mikael Juneholm.
Han rekommenderar att man alltid har tillgång till vatten och att det finns inom räckhåll.
– Det är bra att ha en hink med vatten bredvid sig när man eldar. Och sedan kan man exempelvis ha en kratta eller liknande att hålla nere elden hela tiden, det gäller också när man eldar i rabatterna, att man hela tiden dämpar elden med krattan. Skulle elden ändå få fäste och sticka iväg, så är det som sagt bra med en hink vatten, påpekar Juneholm.
Kårchefen uppmuntrar också till att de som har för avsikt att elda större rishögar, informerar brandkåren om dessa planer.
– Ja, det är alltid bra att höra av sig innan man eldar större rishögar. Dels för att det händer att förbipasserande larmar oss i tron om att det är en okontrollerad brand, när man bara ser en stor rökpelare upp i skyn, berättar Mikael Juneholm.
På Nerikes Brandkårs hemsida finns goda råd till Dig som skall elda eller grilla
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.