Det är alldeles för tidigt att i detalj gå in och se vad som är realistiskt och genomförbart. Det säger kommunchef Peter Bring om den idé som finns om att bygga en ny toppmodern idrottshall vid Lindeskolan.
Idéen om en ny fräsch idrottshall, med en stor läktare som rymmer omkring 2000 personer, är inte enbart drömmar. Peter Bring menar att idén är mycket bra och skulle vara viktig för kommunen i framtiden. Men det finns två aspekter på det hela.
-Det är självklart viktigt att diskussionen tas upp. För det första har vi att se till behovet och betydelsen av en sådan hall. Självklart är det viktigt för kommunens utveckling och ansikte utåt. Sedan har vi den betydligt svårare delen – finansieringen. Den stora frågan är hur man ska få driftskostnaderna finansierade. Att få ekonomi att bygga är inte så väldigt svårt, men att underhålla den är en helt annan fråga, förklarar Bring.
Eftersom förslaget är alldeles nytt och inte granskad i detalj finns inga som helst kostnadsberäkningar på vad en sådan anläggning skulle kosta att driva.
-Det finns inget svar på det idag, men naturligtvis är det något vi måste arbeta fram ganska snart. Förslaget som finns bygger ju på att hallen ska mätta väldigt mångas behov, med andra ord få många föreningar involverade och engagerade. Utifrån den idén ökar ju också chanserna att finna vägar att finansiera det här, berättar Peter Bring.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.