Frövi judos Ida Eriksson knep under tisdagskvällen ett mycket välförtjänt brons i U23-EM i Kroatiska Porec. Medaljen bärgades efter en lång match mot ryskan Liluashivili, och därmed fick Ida sin första europeiska mästerskapsmedalj.
Ida Eriksson inledde turneringen med en ipponseger mot portugisiskan Crisostomo, men föll sedan i den efterföljande kvartsfinalen där hon ställdes mot Vetterli från Schwiez.
I återkvalet fick hon dock revansch, då hon mötte ryskan Zadvornova, som Frövitalangen övertygande besegrade på ippon. Något som även gjorde henne klar för bronsfinal.
I bronsmatchen ställdes hon emot Liluashivili från Ryssland, och det blev en lång och utdragen kamp om medaljen. Matchen gick till golden score, där Ida lyckades få ett kastpoäng och därmed även hennes första europeiska mästerskapsmedalj.
– Det känns jättejätteskönt! Jag var i en bronsmatch på ett mästerskap för fem år sedan, så det kändes jätteskönt att faktiskt få vinna den! Matilda tävlade också idag och hamnade på en sjundeplats, så det var jätteroligt även för henne, berättar en mycket glad Ida.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.