Ett synnerligen brutalt rån mot en skobutik i Frövi inträffade på förmiddagen idag. –Vi fick larm om rånet kl 10:28. Rånet har skett någon gång mellan kl 10:00-10:26, berättar Ove Nylén vid Örebropolisen. Tillvägagångssättet har alltså varit mycket hänsynslöst och brutalt. Kvinnan som jobbar i butiken slogs ned och bakbands. Hon hittades hjälplös på golvet av ett postbud kort efter rånet. –Hon har förts till sjukhus, men jag vet ännu inte hur allvarliga hennes skador är, säger Ove Nylén. Det är ännu okänt om rånarna kommit över några pengar, eller om de varit ute efter något annat. Polisen söker nu tre män av utländsk härkomst. –Allt vi vet för stunden är att de var tre till antalet, bar rånarhuvor eller liknande maskering och talade ett främmande språk, berättar Nylén.
Uppdatering 15:37
Under dagen har polisen hört kvinnan om rånet och händelseförloppet. Hon berättar att de tre männen överföll henne när hon gick ut för att kasta soporna. Troligtvis fick hon en kraftig smäll och svimmade. Hon vaknade till först då postpersonal kom till platsen. Kvinnan mår efter omständigheterna väl och är inte allvarligt skadad, vilket tidigare rapporterats om. Sjukhuset bekräftar att hennes skador är lindriga. Rånarna kom över en mindre summa pengar.
Under de senaste två veckorna så har det blivit många korta turer med bilen ute i skogarna. Jag har jobbat en hel del och då blir det oftast lite kortare turer, men det betyder inte att det blir sämre fotomöjligheter. I veckans krönika tänkte jag tänkte återberätta om tre sådana turer – som stod ut lite i mängden.
Bolaget Landinfra Energy planerar att söka tillstånd för en vindkraftpark vid Morskoga i Lindesberg. Totalt planeras som mest 20 vindkraftverk, med en maximal totalhöjd på 300 meter. Moderaterna i Lindesberg kommer dock att säga nej till fler vindkraftsetableringar i kommunen.
– Med de godkända etableringarna anser vi att Lindesbergs kommun tagit sitt ansvar i energiförsörjningsfrågan från vindkraft, säger man i ett pressmeddelande.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Den polis som på lördagen blev påkörd av en motocross i Guldsmedshyttan, vårdas fortfarande på sjukhus. Även den misstänkte, som körde MC:n, är kvar på sjukhuset. Detta uppgav polisen vid 14-tiden.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Polisen har inlett en förundersökning gällande grovt bedrägeri där målsäganden, en äldre kvinna, ska ha blivit övertalad att överföra en större summa pengar till bedragaren.
– I nuläget kan vi inte kommentera ärendet i detalj, säger Anders Dahlman som är presstalesperson vid polisen i region Bergslagen. Dahlman bekräftar dock att det skall röra sig om en större summa pengar.
Med påsken runt hörnet väntar en mängd roliga aktiviteter för hela familjen. Här finns möjlighet att prova på allt från att göra eget papper av äggkartonger till att utmana vänner och släkt i ett fartfyllt rutschbanerace.
LindeNytt har sammanställt de aktiviteter som hittills kommit till vår kännedom.
Vid 17-tiden på onsdagen larmades räddningstjänsten ut för att släcka en mindre gräsbrand i östra kommundelen, nära länsgränsen. På grund av friska vindbyar fick branden dock snabb spridning och den senaste uppgiften gör gällande att det är en yta på cirka 300X150 meter som nu är brandhärjad.
– Det är totalt 12 enheter skickade till platsen och samtliga är fortfarande kvar och försöker få kontroll på branden, uppgav larmoperatör vid SOS Alarm vid 21-tiden.