Buskörning på den nya industrirakan har resulterat i ett ekonomiskt bakslag för SHRA inför deras stundande tävlingssäsong. Redan i slutet av april arrangeras den första av totalt fem tävlingar och nu måste man laga startplattan på grund av skadorna som orsakats där genom s k ”burnouts”. En kostnad man hade klarat sig bra utan.-Det handlar om motorintresserade ungdomar som fått det här om bakfoten. Det är inte på startplattan man ”värmer däck”, det gör man utanför plattan, ler klubbordföranden Mikael Blomberg.
SHRA kommer att behöva preparera om startplattan inför den första tävlingen nu i april månad och det kommer att kosta 16 000 kronor i runda slängar. Det är nämligen kostnaden för preparatet trackbite, en produkt som används vid preparering av startplattan för att ge bättre grepp i starten. Trackbite bildar ett tunt gummilager över betongen och detta gummilager har alltså blivit förstört av en grupp individer som haft för vana att besöka rakan för att spinna loss med sina bilar och A-traktorer.
SHRAs ordförande, Mikael Blomberg, blev naturligtvis inte särskilt glad när skadorna upptäcktes, men hyser inget agg mot dem som ligger bakom det här. Han ser hellre att man fångar upp den här gruppen motorintresserade ungdomar och ger dem chansen att tävla på riktigt istället.
-Det är ju faktiskt lite av poängen med vår satsning på de mindre tävlingssammanhangen, där vi låter nybörjare kliva fram och prova på att tävla på riktigt istället för att busköra ute i trafiken, säger Blomberg.
Den första av de fem tävlingarna som är planerade i år arrangeras den 30:e april. Denna mindre tävling är en av totalt tre som är öppna för amatörer och nybörjare.
-Det är tidigt på säsongen men vi räknar ändå med ett hundratal deltagare. Syftet med tävlingen är att man med god marginal inför större tävlingssammanhang skall kunna testköra sina bilar samt ta licenser om man nu saknar det, berättar Mikael Blomberg.
Årets tävlingar i Lindesberg
30 april – Test and Tune Dragracing
4-5 juni – Wheels Weekend Dragracing (SM-deltävling)
16 juli – Linde Special Dragracing
13-14 augusti – Linde Open (28:e upplagan, SM-deltävling)
17 september – End of Summer Dragracing
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.