Buskörning på den nya industrirakan har resulterat i ett ekonomiskt bakslag för SHRA inför deras stundande tävlingssäsong. Redan i slutet av april arrangeras den första av totalt fem tävlingar och nu måste man laga startplattan på grund av skadorna som orsakats där genom s k ”burnouts”. En kostnad man hade klarat sig bra utan.-Det handlar om motorintresserade ungdomar som fått det här om bakfoten. Det är inte på startplattan man ”värmer däck”, det gör man utanför plattan, ler klubbordföranden Mikael Blomberg.
SHRA kommer att behöva preparera om startplattan inför den första tävlingen nu i april månad och det kommer att kosta 16 000 kronor i runda slängar. Det är nämligen kostnaden för preparatet trackbite, en produkt som används vid preparering av startplattan för att ge bättre grepp i starten. Trackbite bildar ett tunt gummilager över betongen och detta gummilager har alltså blivit förstört av en grupp individer som haft för vana att besöka rakan för att spinna loss med sina bilar och A-traktorer.
SHRAs ordförande, Mikael Blomberg, blev naturligtvis inte särskilt glad när skadorna upptäcktes, men hyser inget agg mot dem som ligger bakom det här. Han ser hellre att man fångar upp den här gruppen motorintresserade ungdomar och ger dem chansen att tävla på riktigt istället.
-Det är ju faktiskt lite av poängen med vår satsning på de mindre tävlingssammanhangen, där vi låter nybörjare kliva fram och prova på att tävla på riktigt istället för att busköra ute i trafiken, säger Blomberg.
Den första av de fem tävlingarna som är planerade i år arrangeras den 30:e april. Denna mindre tävling är en av totalt tre som är öppna för amatörer och nybörjare.
-Det är tidigt på säsongen men vi räknar ändå med ett hundratal deltagare. Syftet med tävlingen är att man med god marginal inför större tävlingssammanhang skall kunna testköra sina bilar samt ta licenser om man nu saknar det, berättar Mikael Blomberg.
Årets tävlingar i Lindesberg
30 april – Test and Tune Dragracing
4-5 juni – Wheels Weekend Dragracing (SM-deltävling)
16 juli – Linde Special Dragracing
13-14 augusti – Linde Open (28:e upplagan, SM-deltävling)
17 september – End of Summer Dragracing
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.