Buskörning på den nya industrirakan har resulterat i ett ekonomiskt bakslag för SHRA inför deras stundande tävlingssäsong. Redan i slutet av april arrangeras den första av totalt fem tävlingar och nu måste man laga startplattan på grund av skadorna som orsakats där genom s k ”burnouts”. En kostnad man hade klarat sig bra utan.-Det handlar om motorintresserade ungdomar som fått det här om bakfoten. Det är inte på startplattan man ”värmer däck”, det gör man utanför plattan, ler klubbordföranden Mikael Blomberg.
SHRA kommer att behöva preparera om startplattan inför den första tävlingen nu i april månad och det kommer att kosta 16 000 kronor i runda slängar. Det är nämligen kostnaden för preparatet trackbite, en produkt som används vid preparering av startplattan för att ge bättre grepp i starten. Trackbite bildar ett tunt gummilager över betongen och detta gummilager har alltså blivit förstört av en grupp individer som haft för vana att besöka rakan för att spinna loss med sina bilar och A-traktorer.
SHRAs ordförande, Mikael Blomberg, blev naturligtvis inte särskilt glad när skadorna upptäcktes, men hyser inget agg mot dem som ligger bakom det här. Han ser hellre att man fångar upp den här gruppen motorintresserade ungdomar och ger dem chansen att tävla på riktigt istället.
-Det är ju faktiskt lite av poängen med vår satsning på de mindre tävlingssammanhangen, där vi låter nybörjare kliva fram och prova på att tävla på riktigt istället för att busköra ute i trafiken, säger Blomberg.
Den första av de fem tävlingarna som är planerade i år arrangeras den 30:e april. Denna mindre tävling är en av totalt tre som är öppna för amatörer och nybörjare.
-Det är tidigt på säsongen men vi räknar ändå med ett hundratal deltagare. Syftet med tävlingen är att man med god marginal inför större tävlingssammanhang skall kunna testköra sina bilar samt ta licenser om man nu saknar det, berättar Mikael Blomberg.
Årets tävlingar i Lindesberg
30 april – Test and Tune Dragracing
4-5 juni – Wheels Weekend Dragracing (SM-deltävling)
16 juli – Linde Special Dragracing
13-14 augusti – Linde Open (28:e upplagan, SM-deltävling)
17 september – End of Summer Dragracing
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.