Den nattsvarta tillvaro i byggbranschen som förutspåddes i vintras har inte blivit verklighet. Nog har lågkonjunkturen satt sina spår, men absolut inte i den omfattning som man befarade tidigare. Istället råder ganska goda tider i byggbranschen på lokal nivå och till viss del har man ROT-avdraget att tacka för det.-Jag har faktiskt fler inbokade arbeten nu än samma tid i fjol, konstaterar Lars-Göran Johansson som driver den egna firman Larsas Bygg.
Altanbyggen hör våren till. Inför semesterns lata dagar vill ju de allra flesta ha en plats att trivas på i sin trädgård därför står just altaner högt på önskelistan för många husägare. Lars-Göran – eller Larsa som han kallas – bekräftar tesen när han förbereder för just ett sådant arbete hemma hos en kund i ett villaområde.
-Visst är det väldigt vanligt med den här typen av arbeten och det är klart att man som husägare vill göra det så trivsamt som möjligt. En altan är ju ett jättetrevligt inslag, säger han.
Lars-Göran startade den egna firman 2007 och har som affärsidé att inrikta sig helt på privatmarknaden. Det innebär att hans kunder från och med i år kan nyttja ROT-avdraget och det har verkligen satt fart på folk.
-Jag får väldigt, väldigt många frågor om ROT-avdraget. Det är säkert nio av tio som tar upp det i samband med att de vill göra något. Självklart kommer vi att få en mycket positiv effekt av det här nu när kunden kan dra av halva arbetskostnaden, säger Lars-Göran.
ROTen till det goda
ROT-avdraget diskuteras i stort sett dagligen hos bygghandlaren Karl Hedin. Platschef Daniel Flink siar därför att detta jätteintresse för avdraget kommer att bli svårt för byggfirmorna att hantera. Det kan alltså bli så pass ”illa” att man inte hinner med alla kunder på en gång.
-Jag skulle därför rekommendera att fler gjorde slag i saken innan den 1 juli eftersom man faktiskt redan nu kan nyttja avdraget. På så sätt kan fler få sina byggen klara i sommar, förklarar Daniel.
Skillnaden är att man från och med 1 juli gör avdraget direkt via byggfirman istället för att göra avdraget med deklarationen. Därför tror han att många väntar på detta datum innan de vill sätta igång byggplanerna.
ROT-avdraget spås alltså ge branschen en mycket positiv vind redan i sommar. Och på något längre sikt kommer effekten att bli än större och mer inriktad på energibesparande åtgärder. Mer omfattande och övergripande arbeten kort och gott.
-Jag tror det. I början kommer det nog mest handla om altanbyggen och enklare saker men redan nästa år tror jag fler satsar på just energibevarande åtgärder som tilläggsisolering, nya fönster och vindsisolering, säger Daniel.
Dels handlar det om att man måste göra en energideklaration vid försäljning men också att folk har blivit mer medvetna om energiförbrukningen i sina hus.
Deadline för bygglov
För vissa arbeten krävs naturligtvis bygglov. På Stadsarkitektkontoret uppmanar man nu alla som planerar för byggen i sommar, att inkomma med kompletta bygglovshandlingar senast den 20:e maj. Detta för att garanterat slippa vänta till i höst med sina byggen. Blanketter finns att hämta via Lindesbergs kommuns hemsida.
Direktlänk
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.