Den nattsvarta tillvaro i byggbranschen som förutspåddes i vintras har inte blivit verklighet. Nog har lågkonjunkturen satt sina spår, men absolut inte i den omfattning som man befarade tidigare. Istället råder ganska goda tider i byggbranschen på lokal nivå och till viss del har man ROT-avdraget att tacka för det.-Jag har faktiskt fler inbokade arbeten nu än samma tid i fjol, konstaterar Lars-Göran Johansson som driver den egna firman Larsas Bygg.
Altanbyggen hör våren till. Inför semesterns lata dagar vill ju de allra flesta ha en plats att trivas på i sin trädgård därför står just altaner högt på önskelistan för många husägare. Lars-Göran – eller Larsa som han kallas – bekräftar tesen när han förbereder för just ett sådant arbete hemma hos en kund i ett villaområde.
-Visst är det väldigt vanligt med den här typen av arbeten och det är klart att man som husägare vill göra det så trivsamt som möjligt. En altan är ju ett jättetrevligt inslag, säger han.
Lars-Göran startade den egna firman 2007 och har som affärsidé att inrikta sig helt på privatmarknaden. Det innebär att hans kunder från och med i år kan nyttja ROT-avdraget och det har verkligen satt fart på folk.
-Jag får väldigt, väldigt många frågor om ROT-avdraget. Det är säkert nio av tio som tar upp det i samband med att de vill göra något. Självklart kommer vi att få en mycket positiv effekt av det här nu när kunden kan dra av halva arbetskostnaden, säger Lars-Göran.
ROTen till det goda
ROT-avdraget diskuteras i stort sett dagligen hos bygghandlaren Karl Hedin. Platschef Daniel Flink siar därför att detta jätteintresse för avdraget kommer att bli svårt för byggfirmorna att hantera. Det kan alltså bli så pass ”illa” att man inte hinner med alla kunder på en gång.
-Jag skulle därför rekommendera att fler gjorde slag i saken innan den 1 juli eftersom man faktiskt redan nu kan nyttja avdraget. På så sätt kan fler få sina byggen klara i sommar, förklarar Daniel.
Skillnaden är att man från och med 1 juli gör avdraget direkt via byggfirman istället för att göra avdraget med deklarationen. Därför tror han att många väntar på detta datum innan de vill sätta igång byggplanerna.
ROT-avdraget spås alltså ge branschen en mycket positiv vind redan i sommar. Och på något längre sikt kommer effekten att bli än större och mer inriktad på energibesparande åtgärder. Mer omfattande och övergripande arbeten kort och gott.
-Jag tror det. I början kommer det nog mest handla om altanbyggen och enklare saker men redan nästa år tror jag fler satsar på just energibevarande åtgärder som tilläggsisolering, nya fönster och vindsisolering, säger Daniel.
Dels handlar det om att man måste göra en energideklaration vid försäljning men också att folk har blivit mer medvetna om energiförbrukningen i sina hus.
Deadline för bygglov
För vissa arbeten krävs naturligtvis bygglov. På Stadsarkitektkontoret uppmanar man nu alla som planerar för byggen i sommar, att inkomma med kompletta bygglovshandlingar senast den 20:e maj. Detta för att garanterat slippa vänta till i höst med sina byggen. Blanketter finns att hämta via Lindesbergs kommuns hemsida.
Direktlänk
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.