Den nattsvarta tillvaro i byggbranschen som förutspåddes i vintras har inte blivit verklighet. Nog har lågkonjunkturen satt sina spår, men absolut inte i den omfattning som man befarade tidigare. Istället råder ganska goda tider i byggbranschen på lokal nivå och till viss del har man ROT-avdraget att tacka för det.-Jag har faktiskt fler inbokade arbeten nu än samma tid i fjol, konstaterar Lars-Göran Johansson som driver den egna firman Larsas Bygg.
Altanbyggen hör våren till. Inför semesterns lata dagar vill ju de allra flesta ha en plats att trivas på i sin trädgård därför står just altaner högt på önskelistan för många husägare. Lars-Göran – eller Larsa som han kallas – bekräftar tesen när han förbereder för just ett sådant arbete hemma hos en kund i ett villaområde.
-Visst är det väldigt vanligt med den här typen av arbeten och det är klart att man som husägare vill göra det så trivsamt som möjligt. En altan är ju ett jättetrevligt inslag, säger han.
Lars-Göran startade den egna firman 2007 och har som affärsidé att inrikta sig helt på privatmarknaden. Det innebär att hans kunder från och med i år kan nyttja ROT-avdraget och det har verkligen satt fart på folk.
-Jag får väldigt, väldigt många frågor om ROT-avdraget. Det är säkert nio av tio som tar upp det i samband med att de vill göra något. Självklart kommer vi att få en mycket positiv effekt av det här nu när kunden kan dra av halva arbetskostnaden, säger Lars-Göran.
ROTen till det goda
ROT-avdraget diskuteras i stort sett dagligen hos bygghandlaren Karl Hedin. Platschef Daniel Flink siar därför att detta jätteintresse för avdraget kommer att bli svårt för byggfirmorna att hantera. Det kan alltså bli så pass ”illa” att man inte hinner med alla kunder på en gång.
-Jag skulle därför rekommendera att fler gjorde slag i saken innan den 1 juli eftersom man faktiskt redan nu kan nyttja avdraget. På så sätt kan fler få sina byggen klara i sommar, förklarar Daniel.
Skillnaden är att man från och med 1 juli gör avdraget direkt via byggfirman istället för att göra avdraget med deklarationen. Därför tror han att många väntar på detta datum innan de vill sätta igång byggplanerna.
ROT-avdraget spås alltså ge branschen en mycket positiv vind redan i sommar. Och på något längre sikt kommer effekten att bli än större och mer inriktad på energibesparande åtgärder. Mer omfattande och övergripande arbeten kort och gott.
-Jag tror det. I början kommer det nog mest handla om altanbyggen och enklare saker men redan nästa år tror jag fler satsar på just energibevarande åtgärder som tilläggsisolering, nya fönster och vindsisolering, säger Daniel.
Dels handlar det om att man måste göra en energideklaration vid försäljning men också att folk har blivit mer medvetna om energiförbrukningen i sina hus.
Deadline för bygglov
För vissa arbeten krävs naturligtvis bygglov. På Stadsarkitektkontoret uppmanar man nu alla som planerar för byggen i sommar, att inkomma med kompletta bygglovshandlingar senast den 20:e maj. Detta för att garanterat slippa vänta till i höst med sina byggen. Blanketter finns att hämta via Lindesbergs kommuns hemsida.
Direktlänk
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.