När personrösterna räknades samman idag, så stod det klart att Anders Ceder är den politiker som fått störst individuellt stöd i valet i Lindesberg. Vi lyfter på kepsen och gratulerar vårat kommunalråd till utmärkelsen.
Men trots individuell framgång, så är han ödmjuk och vill inte gärna ta åt sig för mycket ära. Han tycker istället att det är roligare att se det stora stöd Irja Gustavsson har fått trots all den svidande kritik hon tvingats tackla i stora och viktiga frågor.
Men när vi ånyo räknar upp personvalets resultat och verkligen ber om en vinnarkommentar, så ställer han upp:
-Självklart är det mycket roligt att vara så omtyckt, säger han på sedvanlig manér med ett gott skratt.
Toppnamnen – så många röster fick de
Anders Ceder (s) 336
Pär-Ove Lindqvist (m) 278
Anders Larsson (c) 173
Hlödur Bjarnason (kd) 96
Agneta H Nilsdotter (v) 94
Bo Haraldson (mp) 44
Patrik Öhrström (fp) 34
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.