Företagarna, landets största företagarorganisation, ger tummen upp för Centerpartiet. Enligt en nyligen genomförd undersökning visade sig Centerns politik samstämma bäst med företagarnas egna prioriterade frågor.
Företagarnas partigranskning bygger på en jämförelse mellan riksdagspartiernas och 5000 företagares prioritering av frågor som anses viktigast. Företagens tre viktigaste frågor rankades följande:
*Arbetsrätt, förenklande gällande anställning och uppsägning.
*Lägre skatt.
*Bort med medfinansiering i sjukförsäkringen.
Det parti som fick bästa betyg var alltså Centerpartiet, som prioriterar dessa frågor. På delad andra plats kom Kristdemokraterna och Folkpartiet. Trea kom Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Moderaterna. Sist hamnade Socialdemokraterna, som enligt Företagarna inte lyckades pricka in ett enda rätt enligt den prioritering företagen har.
Centerpartisten och tillika nytillsatte oppositionsrådet Anders Larsson kommenterar utmärkelsen från Företagarna som något mycket positivt.
-Det är ju väldigt roligt att höra. Jag ser det här som en mycket fin bekräftelse på att vi driver den politik vi är grundat på. Det finns ju en lång tradition av företagare i partiet och därför prioriterar vi frågor som är viktiga för just små- och medelstora företag, säger Anders.
Lättare att säga upp sig
En av frågorna som företagarna listar högt är enklare regler för anställning och uppsägning. Systemet är idag föråldrat och fjättrar fast folk vid en arbetsplats och situation som kan leda till att personen mår dåligt av att gå till jobbet, eller till och med drabbas av sjukdom pga det, menar Anders Larsson.
-Systemet uppmuntrar att den personen ska fortsätta att jobba så, och det är helt fel, anser jag. Där ska den som är anställd ha möjligheten att ta sig ur situationen utan att straffas för det. Samtidigt ger det ju någon annan chansen att få ett arbete som kanske passar den personen mycket bättre än den förra som jobbade där, förklarar Anders.
Krav på kollektivavtal
Nyligen blev det känt att Socialdemokraterna, genom Arnold Bengtsson, kommit med förslaget att endast vända sig till företag med kollektivavtal då kommunen i framtiden köper varor eller tjänster.
-Om man vill sätta prio 1 på att skapa nya arbetstillfällen och främja företagandet, så börjar man inte med att ställa sådana krav. Det är helt fel, säger Anders Larsson, Centerpartiet i Lindesberg.
Företagarnas hemsida>>
Med en bortamatch där inget stämde för LIF Lindesberg så var det viktigt att samla ihop truppen för revansch på hemmaplan. Trots osäkra sjukdomar i laget så fanns reserver med på bänken, däribland LIF Lindesbergs 17-åriga juniorspelare Axel Nilsson. En ung spelare som fick göra sitt debutmål i Allsvenskan inför hemmapubliken.
Efter 18 år bakom spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter kliver nu Peter Larsson av som ägare, och lämnar över stafettpinnen till ett gäng drivna killar med stora visioner.
– Jag hoppas att jag kommer trivas med pensionärslivet, men det känns helt rätt att sälja till de här killarna, säger Peter.
I slutet av förra veckan inträffade en grov misshandel i anslutning till Lindbackaskolan i Lindesberg. Två elever stämde träff för att slåss, något som slutade med att den yngre av pojkarna fick uppsöka sjukvård och senare blev inlagd över natten på USÖ för observation. Händelsen är polisanmäld.
Det är inte många dagar kvar till jul, när Folkets Hus i Lindesberg bjuder på riktig julgodis. Direkt från operahuset Metropolitan i New York sänds föreställningen Florencia en el Amazonas.
Då den nuvarande ekonomiska prognosen för Region Örebro län pekar på ett underskott på cirka en miljard kronor, har man i regionfullmäktige beslutat om en höjning av avgifterna för bland annat Folktandvården. Detta innebär en tioprocentig höjning av patientavgifterna från och med den 15 januari 2024, meddelar Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Elon Ljud & Bild kommer att stänga efter årsskiftet – men konceptet hemelektronik kommer fortfarande finnas kvar i Lindesberg, som en del i Elon-butiken på Charlottenlunds Handelsområde. Det innebär att ägaren Daniel Larsson, Elon, tar över konceptet från Mattias Rudenvall, Elon Ljud & Bild, när butiken stänger. Detta meddelar ägarna av de två butikerna i ett gemensamt uttalande på måndagen.
– Nu blir det vitvaror, kök och hemelektronik under ett tak, uppger Daniel Larsson på Elon.
INSÄNDARE/DEBATT: Sveriges 21 regioner räknar under nästa år med ett underskott i sina budgetar på sammanlagt mellan 20 och 24 miljarder kronor. Regeringen har föreslagit att de generella statsbidragen förstärks med 10 miljarder kronor. Dessutom ytterligare 6 miljarder kronor i riktade bidrag. Likväl fattas det pengar.
Även om det blev en trög inledning i bortamatchen mot Tranås AIF, så blev det ändå en klar seger. Med en lyckad mittperiod och en nykomling med fina meriter, så kunde man vända 2-0 till 2-5 med drygt åtta minuter till godo. Ett mål i öppet mål gjorde susen för Lindlöven som plockade tre nya poäng inför hemresan från Jönköping.