Sedan ett par veckor tillbaka har många näringsidkare och stadsflanörer upprörts över det faktum att centrum saknar blomsterplanteringar. Gågatan är öppen, försommaren är kommen – men blomsterprakten saknas.-Men det finns en förklaring till det, kommenterar arbetsledare Karl-Göran Andersson på Bergslagens Kommunalteknik.
”Det känns ju lite halvfärdigt!”. ”Kunde man inte ha planerat bättre?”. Så låter det från allmänheten och butiksägare som går och väntar på att Lindesbergs blomsterarrangemang skall pryda gågatan, torgytor och parkområden. Krukorna är visserligen redan utplacerade – men där finns bara matjord att se och så blir det dessvärre ett par veckor till. Anledningen är att gågatan öppnades tidigare i år – eller rättare sagt att Kristi himmelfärds dag infaller senare än normalt.
-Gågatan och beställningen av blommor går hand i hand. Eftersom gågatan alltid har öppnat samma vecka som Kristi himmelfärd infaller, har vi också beställt leverans av blommor till denna vecka. Nu öppnades gågatan tidigare eftersom Kristi himmelfärd infaller så mycket senare än normalt, därav finns inga blommor ännu. Leveransen kommer alltså ske först vid månadsskiftet, förklarar Karl-Göran Andersson.
Han medger dock att det är lite trist men lovar att det blir förändring till nästa år.
-Nu har ju gågatan fått ett fast datum när den skall öppnas, så nu kommer vi se till att blomsterarrangemangen är färdiga att placeras ut samtidigt som Kungsgatan blir gågata. Då får även Järnvägsparken och övriga platser i centrala Lindesberg sina blomsterarrangemang i samma veva, säger han.
BKT kan inte idag ge ett säkert datum för när centrum blommar ut, men man talar om en eller ett par veckor in i juni månad.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.