Ända sedan Chris under våren avslöjade att han varit med på en audition för det amerikanska superprogrammet America´s got talent har förväntningarna och förhoppningarna varit stora. Inatt svensk tid var det äntligen dags att få se hur det gick för Lindesbergs Idolvinnare.
Med gitarren i högsta hugg promenerade Chris in på den stora scenen i Los Angeles för att möta den kändispackade juryn i America´s got talent. Juryn, bestående av Howie Mandel, Gabrielle Union, Julianne Hough och Simon Cowell hälsade honom välkommen med kritiskt granskande ögon, och Chris fick tillfälle att presentera sig.
Han berättade att han var från Sverige, vilket publiken gillade, och att han var uppvuxen i en liten by med max 15 invånare, varav de flesta var medlemmar ur hans egen familj. Sedan var det dags. När han fattade gitarren och började spela den för oss så välkända tolkningen av John Lennons ”Imagine” var det till en början helt knäpptyst bland publiken.
Men han hann inte mer än sjunga första raden i inledningen innan jublet började, och sedan fortsatte det under hela framträdandet. Publiken grät, Chris grät och juryn – ja, de fullkomligt älskade honom! Med stående ovationer från såväl studiopubliken och medlemmarna i juryn blev det succé, fyra tveklösa JA och Chris är vidare i tävlingen!
Vill du se Chris audition? Klicka HÄR
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.