Vad göra om man letar runt i butikerna efter en speciell vara, men inte kan finna den? Tja, varför inte starta en egen butik som säljer just dessa varor som aldrig tycks finnas att handla i Lindesberg. Det är precis vad Christina Persson gjorde – och idag är det premiär för hennes butik Stil & Ting på Kungsgatan.
På kassadisken är det uppdukat med kaffe och hembakat fikabröd. Personalen vid Handelsbanken tar sig en kort paus för att få en förhandsvisning av den nya grannen i huset. Det är knappt en timme kvar tills kunderna släpps in där och Christina Persson är lite lagom nervös – men helt fokuserad och väldigt förväntansfull.
När klockan slog 10:00 på fredagsförmiddagen öppnade portarna till den nya heminredningsbutiken Stil & Ting på Kungsgatan i Blå Portens gamla lokaler i bankhuset. Den cirka 120 kvm stora butiksytan är stilfullt arrangerad med det mesta man kan tänkas önska sig i heminredning. Men det är också tanken det, att kunden ska få lite hjälp och idéer på hur man kan inreda där hemma.
-Jag älskar verkligen det här, inredning är bara så kul, säger Christina och lyser av glädje.
Tanken om att öppna en egen butik har Christina burit med sig länge. Att det blev av just nu är lite av en slump, men kommer sig också av att hon såg brister i Lindes utbud på området inredning, berättar hon.
-Nu har jag verkligen kämpat för att få till en butik som inte ska likna någon annan i stan. Jag vill ju inte konkurrera med någon. Min ambition är därför att ha ett sortiment som ingen annan har. Man ska ju komplettera varandra istället för att konkurrera, det vinner vi alla på, säger Christina.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.