Under onsdagen höll kommunledningen sin trettonde pressträff med anledning av coronapandemin och effekterna av densamma. Socialförvaltningen kunde ännu en gång rapportera att man inte har någon känd smitta inom verksamheten, och nu erbjuds även medarbetare att ta ett antikroppstest.
Färsk statistik från Region Örebro län visar att majoriteten av de som bekräftats smittade med covid-19 i länet har varit i åldern 40-59 år, tätt följt av 20-39 år. Av dessa är en övervägande del kvinnor.
I Lindesbergs kommun har vi fram tills idag haft 83 bekräftade smittofall, vilket ger ett utfall på 3,53 personer per 1000 invånare, en siffra som i jämförelse med flera andra kommuner i regionen ser förhållandevis bra ut.
– Regeringen har beslutat att begränsningen på 50 personer kommer att kvarstå hela sommaren, och även besöksförbuden på våra äldreboenden. Hur vi klarar av att hålla distans i sommar avgör om vi får en tuff smittspridning av covid-19 i höst, och vi alla kan vara överens om att det inte kommer bli någon vanlig sommar, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
– Det här har blivit en samhällsfråga, och jag vill återigen trycka på vikten av att hålla ut och ta sitt ansvar, säger socialförvaltningens chef Madde Gustavsson och fortsätter:
– Vi har fortfarande ingen känd smitta inom våra verksamheter, vård, omsorg och funktionsstöd. Det känns naturligtvis otroligt skönt, men vi får inte slappna av.
Socialförvaltningen öppnar nu upp för att deras ca 1200 medarbetare kan få ta ett antikroppstest, detta för att kunna bilda sig en uppfattning om hur många som har haft covid-19 och hur många av dessa som har uppvisat symptom.
– Samtliga medarbetare kommer att erbjudas testet, och vi räknar med att omkring 85-90% kommer nappa på det. Vi öppnade upp anmälan kl 11 i förmiddags och på två timmar hade vi redan fått in 70 anmälningar, så vi märker att det är ett jättestort intresse för att testa sig, säger Madde.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.