I en ny lägesrapport från Region Örebro Län kommer uppgifter om att spridningen av covid-19 fortsätter att öka i Örebro län, något som smittskyddsläkaren Gunlög Rasmussen ser som oroande.
– Det är viktigt att vi alla gör allt vi kan för att bryta detta, säger hon i ett pressmeddelande.
Under förra veckan fortsatte antalet positiva fall av covid-19 att öka i länet.
Av totalt cirka 5 000 PCR-prover var knappt 250 positiva, vilket motsvarar ungefär 80 fall per 100 000 invånare i länet. Högst antal provtagna, och flest antal positiva fall, finns fortsatt bland personer i åldrarna 20-29 år. I den ålderskategorin testades sammanlagt 80 personer positivt för covid-19 under vecka 41.
Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare. Foto: Region Örebro län
– Det är oroande att smittspridningen fortsätter uppåt och viktigt att vi alla gör allt vi kan för att bryta detta, säger Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare i Region Örebro län.
Smittspridning har upptäckts inom flera olika verksamheter. Det har bland annat uppstått smitta i samband med idrottsaktiviteter, på arbetsplatser och efter sociala evenemang, som till exempel fester, men även skolor har fall av covid-19.
– Det handlar främst om situationer där människor har nära kontakt med varandra. Det går att bryta smittspridningskedjor om vi håller avstånd, tvättar händerna noga och ofta och är hemma när vi är sjuka. Det är också viktigt att de som är covid-smittade är noga och följer de förhållningsregler som de får och att de deltar i smittspårningen, säger Gunlög Rasmussen.
Folkhälsomyndighetens råd
• Stanna hemma även om du bara känner dig lite förkyld. Har du nytillkomna symptom på covid-19 som inte går över inom ett dygn bör du kontakta 1177 för att se vad som gäller i den region där du bor för att lämna prov för covid-19, förutsatt att symtomen inte kan förklaras av andra sannolika orsaker så som känd allergi, migrän eller spänningshuvudvärk. • Tvätta händerna ofta med tvål och vatten, i minst 20 sekunder. • Håll en armlängds avstånd till andra både inomhus och utomhus. • Om det är möjligt, färdas på ett annat sätt än med allmänna färdmedel eller kollektivtrafiken, till exempel gå eller cykla. • Välj ett färdmedel där du kan boka plats eller ett där du kan undvika trängsel. • Håll avstånd till andra på bussen, tunnelbanan, spårvagnen och andra allmänna färdmedel. • Undvik att delta i större sociala sammanhang som fester, begravningar, dop, kalas eller bröllop. När det gäller begravningar har Svenska kyrkan och Myndigheten för stöd till trossamfund information om hur dessa kan genomföras för att förhindra smitta av covid-19. • Håll avstånd till andra på idrottsplatser, badhus och gym. • Är du 70 år eller äldre är det extra viktigt att du undviker platser där människor samlas och att du begränsar dina fysiska kontakter.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.