Varje dag testar sig 500-600 personer i Örebro län för pågående smitta av covid-19, vilket är en fördubbling sedan några veckor tillbaka. Den nya provtagningsstrategin gör bland annat att man nu hittar så kallad klusterorsakad smittspridning, det vill säga fläckvisa mindre utbrott.
Örebro län har den senaste tiden haft en spridning av covid-smitta i mindre kluster. Detta är delvis ett resultat av den nya provtagningsstrategin, menar Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare i Region Örebro län.
– Majoriteten av de positiva fall som vi såg förra veckan hänger samman med smittspridning i vissa miljöer, så kallad klusterorsakad smittspridning. Den strategi vi nu arbetar utifrån, med utökad testning även vid milda symtom i kombination med smittspårning runt en person med smitta, gör att vi i ökad utsträckning sannolikt kommer hitta fler fall och identifiera liknande situationer där smittspridning förekommit, säger hon.
Ungefär 500-600 så kallade PCR-tester genomförs varje dag i Regionen, tester som ska visa om personen har en pågående infektion av covid-19. Detta i kombination med att man från och med tisdagen började att testa barn från förskoleåldern och uppåt har medfört ett ökat tryck på vården, och som kan medföra längre väntetider till provtagningsenheterna.
För att så långt som möjligt undvika en fortsatt smittspridning understryker Gunlög Rasmussen hur viktigt det är att man håller i de smittbegränsande åtgärderna.
– Stanna hemma från jobbet när du är sjuk. Stanna också hemma från aktiviteter, fester och andra sociala sammanhang om du är sjuk. Testa dig vid symtom, håll avstånd och tvätta händerna. Det är de viktigaste åtgärderna mot smitta.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.