På måndag sammanträder kommunfullmäktige och man kommer under kvällen att ta upp frågan om ett nytt dagis i Lindesberg. Förslaget visar på två tänkbara platser att bygga på. Det är på Kyrkberget (parkeringen intill lekplatsen/kägelbanan) samt i kvarteret Bulten. Enligt Karl Arne Löthgren (c) talar det mesta för att det blir Kyrkberget som blir aktuellt.
–Senast vi hade frågan uppe var det bara Vänsterpartiet, vad jag minns, som tyckte att kvarteret Bulten passade bra för ändamålet. Det talar för att Kyrkberget blir den plats det nya dagiset ska byggas på, säger Löthgren.
Med i kostnadsförslaget finns även tre miljoner kronor avsatt för att rusta ett av de befintliga dagis i Lindesberg. Med detta i beräkningarna hamnar slutnotan på elva miljoner kronor. Utöver detta tillkommer driftkostnaderna som beräknas till 1,2 miljoner per år. Att finna pengar till detta kommer att bli svårt menar Karl Arne Löthgren. –Det blir verkligen en svår fråga. Antingen måste vi låna dessa pengar eller ta från något annat. Det finns inga andra alternativ, säger Löthgren.
Kommunfullmäktige sammanträder på måndag kl 17 i Folkets Hus.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.