Dags att skrika åt våren igen! Bilden är tagen under en tidigare upplaga av musikfestivalen Vårskrik. Foto: Ida Lindkvist
Dags för ett tolfte vårskrik i Linde
Ett tiotal band och artister samlas i dagarna två för att tillsammans ”skrika in våren” när 2017 års upplaga av festivalen Vårskrik går av stapeln med start på Kristi himmelsfärds dag.
Den lokala musikfestivalen Vårskrik arrangeras nu för tolfte gången och konceptet är intakt efter alla år som gått. När LindeNytt träffade arrangören M.Ö.G. (Musik Över Gränserna) premiäråret 2006, markerade man att festivalen i första hand skulle vara en livescen för lokala musiker i närområdet, även om man också ger scentid åt band från riket i övrigt.
Christer Pilblad, Musik Över Gränserna (M.Ö.G.) Foto: Fredrik Norman
– Vi har samma grundkoncept idag som när det startades 2006, att i första hand låta band i närområdet få visa upp sig samtidigt som andra band utifrån fyller på, säger Christer Pilblad, som var med och grundade festivalen.
Under åren har man ändå gjort vissa förändringar för att utveckla festivalen. Bland annat har man släppt fram fler musikstilar än vad som var fallet i början.
– Från början var det i regel punkmusik som förekom på Vårskrik. Under åren har allt från akustisk popmusik till metal blivit en del av festivalen. På metalfronten har vi bland annat ett mycket trevligt gäng från Dalarna på besök. Bandet The Memory Returns kommer att bjuda på rejält brutal metal. Ett mycket bra band, säger Pilblad.
Vårskrik startades upp i en tid då vi redan hade två andra festivaler i Lindesberg. Den ena var Augustibuller, som arrangerades på sommaren och den andra var Novemberfestivalen, som arrangeras på vintern.
– På våren fanns det ingen musikfestival och därför kom vi att starta Vårskrik, säger Pilblad
Idag är visserligen Augustibuller endast ett minne blott, men Novemberfestivalen lever vidare efter alla år.
– Ja, den festivalen finns kvar och startades redan 1995, ler Christer Pilblad.
Vårskrik arrangeras på Hillstreet (f d Musikhuset på Kullgatan) 25-26 maj kl. 17-01.
Entré 2 dagar 150:- (endagsbiljett 100:-)
Torsdag
Those Without (Örebro)
23 Till (Norrköping)
Christopher Sletto (Örebro)
Arga Fuskbyggarna(Torsby)
Albin Fagrell och Andreas Palm (Lindesberg)
Fredag
The Memory Returns (Falun)
The Monday Blackouts (Örebro)
STEW (Lindesberg)
Bloody Show (Riddarhyttan)
Orsak: Oslo (Göteborg/Oslo)
The Cold South (Nora)
Tom Ernestål (Lindesberg)
The Global (Lindesberg)
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
12 december 2025 klockan 18:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln