Utvecklingschef Lennart Hedberg föredrar vindstilla dagar i Lindesberg. Detta beror på att reklamflaggorna vid mellersta infarten – vid rastplatsen – är i så förfärligt skick att de utgör extremt dålig reklam för kommunen.-Förbipasserande möts av en syn där ett flertal flaggor är söndertrasade och smutsiga, det torde väcka en del negativa kopplingar, kommenterar han.
Lindesberg har tre viktiga framsidor: Södra infarten, buss- och tågstationen samt rastplatsen vid mellersta infarten. Precis som södra infarten är vacker att glida fram på, försöker man nu höja stationsområdet och göra det trevligare att anlända till. Men mellersta infarten har glömts bort, tycker Lennart Hedberg.
-Jag var i kontakt med BKT redan i mars månad och påpekade hur illa det ser ut där, men trots dessa påtryckningar så händer inte ett endaste dugg. Jag blir inte bara besviken utan väldigt irriterad över att det får se ut som det gör. Det är ju ofta de små detaljerna som har stor inverkan i helhetsbilden av en allmän plats som i detta fallet, säger han.
Totalt 18 flaggstänger finns på området och drygt hälften har en flagga i toppen. Det är Vägverket som äger dessa stänger, men det är BKT som tar ut en årlig hyra av företag som önskar synas med sin logotyp här. Hyran om 1500 kr skall täcka eventuellt underhåll.
-Eftersom flaggorna inte hissas traditionellt med snöre, så måste BKT använda en skylift för att byta ut trasiga flaggor. Hyreskostnaden är alltså tänkt att täcka den utgiften för BKT. Men det finns dessvärre inte någon som helst ambition av BKT att sköta underhållet som jag tolkar det, säger utvecklingschef Lennart Hedberg.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.