Sommarens parkfester i hotellparken blev en succé. Som mest var ca 1000 människor igång och festade in på nattimmarna. Stadshotellets ägare är nöjda, men kommer att finslipa arrangemanget till nästa år för att utveckla festligheterna ytterligare. Dessutom ska de kolla upp hur vakterna egentligen arbetar. En parodi på vaktinsats under sista parkfesten har nämligen fått många gäster att se rött.
-Har man stått i kö i 45 minuter och blir hotad och utskälld av en vakt för att man står där, så är det klart man blir arg, kommenterar en av många som blev vittne till denna händelse.
Samtidigt som vakten skrek åt alla i kön att backa så strömmade nytt folk in från sidorna i luckan som skapats när kön backat från entrén.
-Med andra ord fick vi som stått i nästan en hel timme se hur folk från gatan bara gick rakt in i luckan, fram till entrén och knallade in på parkfesten inom loppet av någon minut, säger en upprörd festbesökare.
Det var först då polisen kom och ställde sig vid entrén som situationen lugnade ner sig.
Hotellägaren ser det inträffade som mycket olyckligt och kommer att kolla upp saken med vakterna i fråga.
-Det är bra att vi får reda på det här så vi kan kolla upp det. Jag tror vi kommer att ha något nytt system till nästa år för att undvika liknande problem i fortsättningen. Det kan bli frågan om barriärer vid entrén och serpentinslingor för själva kön, då blir det svårt att ”planka” in i kön utan att upptäckas så att säga, kommenterar Johnny Gustavsson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.