Sommarens parkfester i hotellparken blev en succé. Som mest var ca 1000 människor igång och festade in på nattimmarna. Stadshotellets ägare är nöjda, men kommer att finslipa arrangemanget till nästa år för att utveckla festligheterna ytterligare. Dessutom ska de kolla upp hur vakterna egentligen arbetar. En parodi på vaktinsats under sista parkfesten har nämligen fått många gäster att se rött.
-Har man stått i kö i 45 minuter och blir hotad och utskälld av en vakt för att man står där, så är det klart man blir arg, kommenterar en av många som blev vittne till denna händelse.
Samtidigt som vakten skrek åt alla i kön att backa så strömmade nytt folk in från sidorna i luckan som skapats när kön backat från entrén.
-Med andra ord fick vi som stått i nästan en hel timme se hur folk från gatan bara gick rakt in i luckan, fram till entrén och knallade in på parkfesten inom loppet av någon minut, säger en upprörd festbesökare.
Det var först då polisen kom och ställde sig vid entrén som situationen lugnade ner sig.
Hotellägaren ser det inträffade som mycket olyckligt och kommer att kolla upp saken med vakterna i fråga.
-Det är bra att vi får reda på det här så vi kan kolla upp det. Jag tror vi kommer att ha något nytt system till nästa år för att undvika liknande problem i fortsättningen. Det kan bli frågan om barriärer vid entrén och serpentinslingor för själva kön, då blir det svårt att ”planka” in i kön utan att upptäckas så att säga, kommenterar Johnny Gustavsson.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.