Dalkarsdagen är en årlig skatetävling där skejtare från hela Sverige är med och tävlar. Liksom tidigare år har man tävlingen dagen efter Lindemarken, då det ändå är mycket folk i rörelse.
På lördag klockan 14.00 är starttiden för Dalkarsdagen som arrangeras av Lindesbergs Skateboardförening. Det är femte gången som den här tävlingen ordnas, och entusiaster kommer från alla håll och kanter.
– Tävlingen har blivit relativt stor och det kommer folk från hela Sverige men mest från länstrakterna, berättar Hampus Jansson.
Dalkarsdagen firar sitt femte år, och förhoppningarna är att det i år ska bli minst lika bra som föregående år.
– Vi förväntar oss ett lika bra år som föregående år, med många tävlande och en stadig publik, det är en tävling som folk kommer och har roligt på och för att man vill; inte för vi lockar med massa prispengar som många tävlingar gör!, säger Hampus.
Skateboardhallen i Dalkarshyttan öppnar klockan 12, första start klockan 14. Anmälan går lös på en tjuga, och juniorer och seniorer tävlar var för sig i Best Trick.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.