Dalkarsdagen är en årlig skatetävling där skejtare från hela Sverige är med och tävlar. Liksom tidigare år har man tävlingen dagen efter Lindemarken, då det ändå är mycket folk i rörelse.
På lördag klockan 14.00 är starttiden för Dalkarsdagen som arrangeras av Lindesbergs Skateboardförening. Det är femte gången som den här tävlingen ordnas, och entusiaster kommer från alla håll och kanter.
– Tävlingen har blivit relativt stor och det kommer folk från hela Sverige men mest från länstrakterna, berättar Hampus Jansson.
Dalkarsdagen firar sitt femte år, och förhoppningarna är att det i år ska bli minst lika bra som föregående år.
– Vi förväntar oss ett lika bra år som föregående år, med många tävlande och en stadig publik, det är en tävling som folk kommer och har roligt på och för att man vill; inte för vi lockar med massa prispengar som många tävlingar gör!, säger Hampus.
Skateboardhallen i Dalkarshyttan öppnar klockan 12, första start klockan 14. Anmälan går lös på en tjuga, och juniorer och seniorer tävlar var för sig i Best Trick.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.