Därför hålls den nya vägen stängd för fordonstrafik
I samband med att Trafikverket genomförde ett omfattande järnvägsarbete i centrala Lindesberg i somras, byggdes också en ny väg och tillika förlängning av Kullgatan som sträcker sig till södra järnvägsövergången. Denna skulle tillfälligt användas för byggtrafik för projektet i fråga och efter avslutat arbete komma att tillfalla kommunen – vilket också gjordes. Dock har vägen hållits stängd för fordonstrafik sedan dess. Tillsvidare används den som gång- och cykelväg.
Anledningen till att den nya vägsträckan hålls stängd, är att den helt enkelt inte är säker nog för att låta motorfordon trafikera här. Håkan Blaxmo, trafikingenjör på Samhällsbyggnad Bergslagen, förklarar:
– Mitt mål är att den skall öppnas för trafik, men det måste göras vissa säkerhetsåtgärder innan det kan bli aktuellt. Som det är idag, så är det risk att en bil hamnar på järnvägsspåret om den av någon anledning åker av vägen där. Så kan det naturligtvis inte vara. Här måste det kompletteras med skyddsräcken bland annat, säger Håkan Blaxmo.
Samtidigt som vägsträckan görs säker för fordonstrafik, vill han se samma agenda för oskyddade trafikanter.
– Det behövs en säker gång- och cykelväg, vilket bör ordnas samtidigt.
Foto: Fredrik Norman
När förlängningen byggdes, gjorde också sträckningen av Banvägen om vid korsningen Banvägen/Hermanstorpsvägen (mellersta järnvägsövergången). Även här ser trafikingenjören att det finns mer att göra innan man kan anse det helt färdigt.
– Den nya korsningen är inte särskilt bra. Och det kommer inte att bli bättre den dagen Kullgatan öppnas för genomfartstrafik, då en högre trafikflöde är att vänta. Jag har börjat titta på lösningar här, men det är för tidigt för att kunna uppvisa något konkret ännu, berättar Håkan Blaxmo.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
30 september 2026 klockan 09:30 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
Nu är alla röster i länet räknade
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga...