Natten till fredag har företaget Klingvall & CO AB och dagiset Tallbacken haft påhälsning av inbrottstjuvar. Från båda platserna har datorer samt en fax stulits. Vid inbrottet i Tallbacken stals en dator med skärm och tillbehör. Dock hade tjuvarna lämnat kvar skärmen och en mus en kort bit därifrån. Om det är samma gärningsmän som slagit till samma natt är oklart. Några misstänkta gärningsmän finns inte i nuläget, uppger polisen.
INSÄNDARE/DEBATT: Tänk om kommunen kunde skaffa en vänort i Ukraina, nu när Rysslands anfallskrig pågått i ett år. Det skulle vara ett symboliskt men mycket värdefullt steg.
En kvinna i 25-årsåldern misstänks för narkotikabrott genom eget bruk.
Inför en fullsatt arena intog det svenska metalbandet Sabaton scenen, och bjöd in publiken till en färgsprakande show. De hängivna fansen jublade och sjöng med i låtarna, något som skapade en närmast euforisk stämning i Lindesberg arena.
Sedan Lindbackaskolan togs i bruk höstterminen 2021, har det under skoltid förekommit upprepade fall av skadegörelse i lokalerna, varför Barn- och utbildningsnämnden fattade beslut 15 augusti 2022 om att införskaffa kameraövervakning som en åtgärd mot problemen. Strax innan jullovet monterades kamerorna upp och redan nu kan man se en klar effekt av detta förklarar Elizabeth Falk, rektor på Lindbackaskolan.
– En effekt av kameraövervakningen är att vi faktiskt har kunnat identifiera några som har saboterat och därför kunnat adressera räkningen till rätt person, berättar hon.
Det har hunnit gå fem år sedan Fritidsbanken i Lindesberg öppnade på Norrtullsgatan 9 för allra första gången. Under åren har mängder med sport- och fritidsutrustning lånats ut. Enbart under förra året lånades hela 2140 prylar av olika slag ut till allmänheten. Detta firades på festligt vis med öppet hus och fika under onsdagen.
Klockan 08:00 på onsdagsmorgonen slog 37:an upp dörrarna till sitt nya café på Lindesbergs lasarett, som under de senaste dagarna genomgått en förvandling för att kunna tillhandahålla de populära baguetterna och salladerna som är deras signum.
– Vi har bara fått positiva kommentarer av kunderna, säger Therese Larsson.
Under söndagen var det åter dags för ett dubbelarrangemang i arenan. Både LIF-damerna och herrarna fick visa upp sig från den ljusa sidan och lämnade all dramatik utanför. För damerna slutade det med en tolvmålsseger medan herrarna segrade med det dubbla.
Vid niotiden i förmiddags kunde polisen gripa tre misstänkta gärningsmän i Frövi, misstänkta för att ha brutit sig in i Mariedals förskola och där stulit två barnvagnar och en mängd elektronik.