En kväll full med skratt i gott sällskap utlovas när en av landets roligaste män kommer till Lindesberg för att lätta upp stämningen inför hösten.
– Vi är jätteglada för att han kommer hit! säger Jeanette Andersson på Besök Linde.
Ända sedan han ställde upp i en stå-upptävling på Hotell Kramer i Malmö 1994, har David Batra ständigt varit aktuell med nya humorshower, böcker och tv-program. Dessutom är han ju gift med Moderaternas förra partiledare Anna Kinberg Batra, vilket gav upphov till hans senaste publiksuccé ”Elefanten i rummet”.
Den 31 augusti är det Lindesbergspublikens tur att få sig ett gott skratt, när en av Sveriges främsta komiker intar scenen i Lindeskolans Aula.
-Vi ville ha en rolig humorkväll så här efter semestern, och han är ju en av de roligaste i Sverige. Det kombinerat med en ”after work” då man går ut och äter tillsammans kan få hela Lindesberg att leva upp, säger Jeanette Andersson glatt och fortsätter:
– Det finns fortfarande biljetter kvar hos två av de tre restauranger som vi samarbetar med, Krydda har redan blivit fullbokat, men Salute och Stadshotellet har kvar än så länge.
Information från arrangören Besök Linde:
Börja kvällen hos någon av våra samarbetande restauranger, Krydda, Salute eller Lindesbergs Stadshotell där en buffé står uppdukad från kl. 16.00. Dryck tillkommer. David Batras standupföreställning startar kl. 19.00 i Lindeskolans Aula. Pris: 499:-/person.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.