En kväll full med skratt i gott sällskap utlovas när en av landets roligaste män kommer till Lindesberg för att lätta upp stämningen inför hösten.
– Vi är jätteglada för att han kommer hit! säger Jeanette Andersson på Besök Linde.
Ända sedan han ställde upp i en stå-upptävling på Hotell Kramer i Malmö 1994, har David Batra ständigt varit aktuell med nya humorshower, böcker och tv-program. Dessutom är han ju gift med Moderaternas förra partiledare Anna Kinberg Batra, vilket gav upphov till hans senaste publiksuccé ”Elefanten i rummet”.
Den 31 augusti är det Lindesbergspublikens tur att få sig ett gott skratt, när en av Sveriges främsta komiker intar scenen i Lindeskolans Aula.
-Vi ville ha en rolig humorkväll så här efter semestern, och han är ju en av de roligaste i Sverige. Det kombinerat med en ”after work” då man går ut och äter tillsammans kan få hela Lindesberg att leva upp, säger Jeanette Andersson glatt och fortsätter:
– Det finns fortfarande biljetter kvar hos två av de tre restauranger som vi samarbetar med, Krydda har redan blivit fullbokat, men Salute och Stadshotellet har kvar än så länge.
Information från arrangören Besök Linde:
Börja kvällen hos någon av våra samarbetande restauranger, Krydda, Salute eller Lindesbergs Stadshotell där en buffé står uppdukad från kl. 16.00. Dryck tillkommer. David Batras standupföreställning startar kl. 19.00 i Lindeskolans Aula. Pris: 499:-/person.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.