En kväll full med skratt i gott sällskap utlovas när en av landets roligaste män kommer till Lindesberg för att lätta upp stämningen inför hösten.
– Vi är jätteglada för att han kommer hit! säger Jeanette Andersson på Besök Linde.
Ända sedan han ställde upp i en stå-upptävling på Hotell Kramer i Malmö 1994, har David Batra ständigt varit aktuell med nya humorshower, böcker och tv-program. Dessutom är han ju gift med Moderaternas förra partiledare Anna Kinberg Batra, vilket gav upphov till hans senaste publiksuccé ”Elefanten i rummet”.
Den 31 augusti är det Lindesbergspublikens tur att få sig ett gott skratt, när en av Sveriges främsta komiker intar scenen i Lindeskolans Aula.
-Vi ville ha en rolig humorkväll så här efter semestern, och han är ju en av de roligaste i Sverige. Det kombinerat med en ”after work” då man går ut och äter tillsammans kan få hela Lindesberg att leva upp, säger Jeanette Andersson glatt och fortsätter:
– Det finns fortfarande biljetter kvar hos två av de tre restauranger som vi samarbetar med, Krydda har redan blivit fullbokat, men Salute och Stadshotellet har kvar än så länge.
Information från arrangören Besök Linde:
Börja kvällen hos någon av våra samarbetande restauranger, Krydda, Salute eller Lindesbergs Stadshotell där en buffé står uppdukad från kl. 16.00. Dryck tillkommer. David Batras standupföreställning startar kl. 19.00 i Lindeskolans Aula. Pris: 499:-/person.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.