En kväll full med skratt i gott sällskap utlovas när en av landets roligaste män kommer till Lindesberg för att lätta upp stämningen inför hösten.
– Vi är jätteglada för att han kommer hit! säger Jeanette Andersson på Besök Linde.
Ända sedan han ställde upp i en stå-upptävling på Hotell Kramer i Malmö 1994, har David Batra ständigt varit aktuell med nya humorshower, böcker och tv-program. Dessutom är han ju gift med Moderaternas förra partiledare Anna Kinberg Batra, vilket gav upphov till hans senaste publiksuccé ”Elefanten i rummet”.
Den 31 augusti är det Lindesbergspublikens tur att få sig ett gott skratt, när en av Sveriges främsta komiker intar scenen i Lindeskolans Aula.
-Vi ville ha en rolig humorkväll så här efter semestern, och han är ju en av de roligaste i Sverige. Det kombinerat med en ”after work” då man går ut och äter tillsammans kan få hela Lindesberg att leva upp, säger Jeanette Andersson glatt och fortsätter:
– Det finns fortfarande biljetter kvar hos två av de tre restauranger som vi samarbetar med, Krydda har redan blivit fullbokat, men Salute och Stadshotellet har kvar än så länge.
Information från arrangören Besök Linde:
Börja kvällen hos någon av våra samarbetande restauranger, Krydda, Salute eller Lindesbergs Stadshotell där en buffé står uppdukad från kl. 16.00. Dryck tillkommer. David Batras standupföreställning startar kl. 19.00 i Lindeskolans Aula. Pris: 499:-/person.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.