Utanför Trivselköp i Guldsmedshyttan står Lions Club Storå med potentiella julgranar och lotter i högsta hugg. I hela Sverige har organisationen en kampanj under december månad då man samlar in pengar till ”De glömda barnen”.
De har stått här i några timmar nu, Mikael Stark, Preben Nielsen och Mikael Enström från Lions Club Storå, och kylan gör sig påmind i kalla händer och fötter. Men än ger de inte upp utan tänker härda ut ytterligare ett par timmar.
– Det här gör vi för att hjälpa andra, säger Preben.
– Det är en kampanj som går till ”De glömda barnen”, de som är kvar i flyktinglägren i Syrien och Turkiet. Därför säljer vi granar och lotter här, förklarar Mikael Enström.
Alla Lions-klubbar här i Sverige fick bestämma en helg i december som de vill stå med den här kampanjen, och Storågruppen valde den här helgen och delade upp sig dels utanför Trivselköp, i Stripa samt utanför Tempo i Storå.
– Allt går oavkortat till de glömda barnen, poängterar Mikael Enström.
– Ingen har någon vinning på det här, inte ens porto betalar vi med de pengar som vi får in. Allt är på ideell basis, säger Preben och Stark fortsätter:
– Lions i Turkiet och Syrien ser till att det kommer till nytta. Alla inom Lions jobbar enligt samma principer och regler, det är samma över hela världen.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.