Utanför Trivselköp i Guldsmedshyttan står Lions Club Storå med potentiella julgranar och lotter i högsta hugg. I hela Sverige har organisationen en kampanj under december månad då man samlar in pengar till ”De glömda barnen”.
De har stått här i några timmar nu, Mikael Stark, Preben Nielsen och Mikael Enström från Lions Club Storå, och kylan gör sig påmind i kalla händer och fötter. Men än ger de inte upp utan tänker härda ut ytterligare ett par timmar.
– Det här gör vi för att hjälpa andra, säger Preben.
– Det är en kampanj som går till ”De glömda barnen”, de som är kvar i flyktinglägren i Syrien och Turkiet. Därför säljer vi granar och lotter här, förklarar Mikael Enström.
Alla Lions-klubbar här i Sverige fick bestämma en helg i december som de vill stå med den här kampanjen, och Storågruppen valde den här helgen och delade upp sig dels utanför Trivselköp, i Stripa samt utanför Tempo i Storå.
– Allt går oavkortat till de glömda barnen, poängterar Mikael Enström.
– Ingen har någon vinning på det här, inte ens porto betalar vi med de pengar som vi får in. Allt är på ideell basis, säger Preben och Stark fortsätter:
– Lions i Turkiet och Syrien ser till att det kommer till nytta. Alla inom Lions jobbar enligt samma principer och regler, det är samma över hela världen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.