Pilgrimerna ser en annan sida av hembygden. Foto: Hans Andersson

De vandrar hela veckan: Pilgrimer går mellan Lindesbergs kyrkor

Det finns de som inleder sin semester med en pilgrimsvandring. För några har det blivit en tradition att vandra mellan Lindesbergs kommuns kyrkor. Årets kyrkvandring började på lördagen i Ramsberg, vänder i Fellingsbro och slutar på den femte dagen med en mässa i Guldsmedshyttans kyrka. Följ med från Kåfalla till Spannarboda. Det gjorde undertecknad, och det var värt varenda meter.

Pilgrimerna går med lätt packning, någon har gåstavar. Lunchen intog de i Grönbo och middagen på bygdegården Sveaborg i Spannarboda. De sover över på en bygdegård, i en kyrka eller på ett församlingshem och en del går hem. De allra flesta är Lindesbergare som trampar stigar som de annars inte ser så mycket av.


En varierande led, men ganska lättgången. Foto: Hans Andersson
Leden är varierande. Ibland är det sagolikt vackra skogspartier, ibland ödetorp, ängar eller fina bebodda gårdar, men också passager med djupa spår av skogsmaskiner eller transportsträckor efter någon asfalterad landsväg. Men naturupplevelserna är många. En rovfågel seglar över oss – kan det vara en fiskgjuse? Tidigare på dagen såg man spår av vildsvin.


När det är paus finner en del sitt eget lugn, som Marie Johnsson från Frövi gjorde på bryggan i Kåfalla. Birgitta Oscarsson från Pilkrog fann ro mitt bland blommorna. Foto: Hans Andersson
För många är vandringen ett sätt att skaffa egen tid, att komma bort från stressen, att bara få gå i sina egna tankar. Då och då pålyses tystnad. Men det blir många tillfällen till samtal. Ibland får jag se till att hålla takten genom att ta rygg på någon framför. Ibland är det fullt sjå att titta ner och se var man sätter fötterna. Ibland händer det att man ”fuskar” och åker bil någon kortare sträcka.

Shelagh Green och Pål Teige stannar till vid Pilkrog skolas uteklassrum. Foto: Hans Andersson
Jag går i den långa raden med kvinnor, för det är nästan bara kvinnor som unnar sig denna meditativa natur- och kulturupplevelse. Pål är den ende manlige deltagaren och han går tillsammans med sin fru Ritva och labradoren Alice.

– Kanske männen inte tycker att det är tillräckligt manligt och kanske det är fotbolls-VM som drar just idag, säger han. Han är scoutledare och han jagar och när vi går efter leden stannar vi ibland och han ger oss litet kunskap om ett ovanligt träd.

– Här på stenen satt det en ”rysk pilgrim”, när vi passerade för några år sedan och ville att vi skulle ge honom något, berättar en av dagens pilgrimer.

Det var en man från församlingen i Fellingsbro. Ett sätt att förhöja stämningen, men det finns andra tillfällen till kulturhistoriska utblickar. Vi passerar Pilkrogs skola som funnits nästan lika länge som folkskolan funnits i Sverige – från mitten av 1800-talet. Vädret är perfekt för vandring, så vi behöver inte ta skydd här, men Pilkrogs skolas ”uteklassrum” – ett stort tält i skogen –  har använts tidigare vid sämre väder.


– Och här gick den gamla landsvägen förbi, säger Margareta Karlsson från Spannarboda, där vi tar rast vid hällarna i skogen. Det är en fördel att varje församling ansvarar för sträckan i sitt område, så att de som är bekanta i trakten, där vandringen går, kan berätta både om nu och då.


Hon är alltså den som tar täten i sina hemtrakter och hon är aktiv i Fellingsbro församling. Många av vandrarna är kyrkligt aktiva och vandringen innehåller meditioner, där årets tema är Livets helighet. Vandringsdagarna avslutas med kvällsandakt. När rasten är slut återsamlas gruppen i ring och läser gemensamt den Heliga Birgittas bön:
– Herre visa mig din väg och gör mig villig att vandra den.

Men även den som inte alls har något kyrkligt intresse är välkommen. Det började 2007. En del av de femtontal som jag gjorde sällskap med är ganska nya som pilgrimer – andra har varit med alla gånger. Några går bara en dag eller en helg. Man kan också göra som jag – gå med en delsträcka eller ta det som en ”kvällspromenad”. Dagsetapperna är runt två mil. För en del leder vägen till Rom. Ingmarie Larsson som är aktiv i Linde bergslags församling både som kyrkopolitiker och kyrkvärd ska resa dit i den Heliga Birgittas fotspår.

Publicerad 15 juni 2014 klockan 11:12

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Merja Lundström, Linda Gerstel, Anna Törnkvist och Pernilla Westberg klippte bandet på invigningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.

25 maj 2026 klockan 13:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att ...
20 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
19 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Guldsmedshyttans Musikkår

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.

18 maj 2026 klockan 10:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Willhelm Sundman. Foto: Liberalerna

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.

11 maj 2026 klockan 09:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under ...
8 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-05-26 07:27