När kommunfullmäktige under måndagen bjöd in invånarna till en frågestund så började det mycket lugnt och stilla med en fråga från två unga tjejer från Stadsskogsskolan.
De undrade om kommunen kunde ta och fixa till gång/cykelvägen som går längs med lekparken vid grönområdet jämte Gusselbyvägen. På den frågan fick man svaret att det kan genomföras en renovering framöver, men exakt när var oklart.
När sedan en kvinna från Fellingsbro tog upp frågan om dagmammorna i Fellingsbro, vars verksamhet ska upphöra, tog debatten fart. Barn- och utbildningsnämndens ordf. Arnold Bengtsson menar på att man gör denna åtgärd för att spara pengar – drygt 500 000 kr. Han fick då frågan: ”eftersom dagmammorna ändå erbjuds en tjänst på det nya daghemmet så ska de ju fortfarande avlönas?” Han menar att det är vikarie-inhoppen som då kan undvikas eftersom det finns mer personal i det kommunala daghemmet.
Därefter rullade synpunkterna på partierna emellan. Något som kommunfullmäktiges ordf. inte fann sig i. Han påpekade upprepade gånger att det inte får förekomma en debatt partierna emellan. –Hur ska då den här Fellingsbrokvinnan som står här och frågar, kunna få ett svar, undrade Mats Lagerman. –Frågan ska besvaras av den som ansvarar för frågans område, fick han till svar från Sören Rydén, kommunfullmäktiges ordförande.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.