INSÄNDARE/DEBATT: Den 9 september bestämmer Du vem som ska bestämma i Riksdag, Region-fullmäktige och Kommunfullmäktige. Alla vill ha just din röst och man överträffar varandra med olika budskap.
Som medborgare har du möjlighet att ta ställning till många viktiga frågor genom dina rättigheter och skyldigheter att rösta. Lek med tanken att alla som börjar skolan skulle få sina betyg före terminsstart genom att berätta om allt de tänker göra under nästa läsår. Bäst betyg skulle de få som kan överträffa alla andra med vad de tänker göra. Nej, det förstår var och en att det inte skulle fungera.
Så innan du lägger din röst, tänk då över en extra gång vilket parti som har agerat efter vad man lovade före förra valet.
Det finns många viktiga frågor. Skolan är en. Ett bra kunskapsresultat lägger grunden till att få ett arbete. Ingen ska behöva lämna skolan utan att kunna läsa, skriva, och räkna.
För att vi alla ska få en bra vård, omsorg och en värdig äldreomsorg med trygghet när vi behöver det, krävs kunnig, utbildad och ansvarstagande personal.
Alla blir vi äldre och en dag kan vi dessutom bli beroende av andra och är du då inte nöjd så måste du kunna byta och få en annan aktör som hjälper dig. Det är rimligt att om du inte är nöjd med den kommunala vården som du får, så ska du ha din fulla rätt att få välja en privat aktör.
På samma sätt är det rimligt att den som kommer hem till dig och ger dig hjälp är en ärlig, utbildad och kunnig person. När man arbetar med barn görs det enligt lag ett obligatoriskt utdrag ur belastningsregistret när man anställs men inte när det gäller arbete med äldre människor i deras hem. Då är detta förfarande frivilligt. Jag anser att äldre människor kan vara minst lika utsatta som barn när de bor ensamma och är beroende av hjälp utifrån. Tryggheten är viktigast.
Jag har lyft denna fråga vid ett antal tillfällen och kan konstatera att det har varit ren ovilja från de styrande att agera tidigare. (Medborgarförslag som lämnades in i april 2017.) Något svar har jag aldrig fått.
Nu är det snart val och då kan det vara populärt att lämna in ett förslag i ämnet för att få lite extra röster, vilket en ledamot som tillhör de styrande i Lindesberg nyligen gjort.
Jag kan förstå att de är svårt för en kriminellt belastad person att få arbete men anser inte att de är lämpliga att arbeta varken med barn eller inom äldreomsorgen hos ensamma människor.
De politiska partierna vill alla ha din röst. Ställ krav och ställ frågor du vill ha svar på. Nöj dig inte bara med vad man vill, utan se också hur man har agerat mellan valen.
Göran Gustavsson
Moderat fritidspolitiker
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.