INSÄNDARE/DEBATT: Den 9 september bestämmer Du vem som ska bestämma i Riksdag, Region-fullmäktige och Kommunfullmäktige. Alla vill ha just din röst och man överträffar varandra med olika budskap.
Som medborgare har du möjlighet att ta ställning till många viktiga frågor genom dina rättigheter och skyldigheter att rösta. Lek med tanken att alla som börjar skolan skulle få sina betyg före terminsstart genom att berätta om allt de tänker göra under nästa läsår. Bäst betyg skulle de få som kan överträffa alla andra med vad de tänker göra. Nej, det förstår var och en att det inte skulle fungera.
Så innan du lägger din röst, tänk då över en extra gång vilket parti som har agerat efter vad man lovade före förra valet.
Det finns många viktiga frågor. Skolan är en. Ett bra kunskapsresultat lägger grunden till att få ett arbete. Ingen ska behöva lämna skolan utan att kunna läsa, skriva, och räkna.
För att vi alla ska få en bra vård, omsorg och en värdig äldreomsorg med trygghet när vi behöver det, krävs kunnig, utbildad och ansvarstagande personal.
Alla blir vi äldre och en dag kan vi dessutom bli beroende av andra och är du då inte nöjd så måste du kunna byta och få en annan aktör som hjälper dig. Det är rimligt att om du inte är nöjd med den kommunala vården som du får, så ska du ha din fulla rätt att få välja en privat aktör.
På samma sätt är det rimligt att den som kommer hem till dig och ger dig hjälp är en ärlig, utbildad och kunnig person. När man arbetar med barn görs det enligt lag ett obligatoriskt utdrag ur belastningsregistret när man anställs men inte när det gäller arbete med äldre människor i deras hem. Då är detta förfarande frivilligt. Jag anser att äldre människor kan vara minst lika utsatta som barn när de bor ensamma och är beroende av hjälp utifrån. Tryggheten är viktigast.
Jag har lyft denna fråga vid ett antal tillfällen och kan konstatera att det har varit ren ovilja från de styrande att agera tidigare. (Medborgarförslag som lämnades in i april 2017.) Något svar har jag aldrig fått.
Nu är det snart val och då kan det vara populärt att lämna in ett förslag i ämnet för att få lite extra röster, vilket en ledamot som tillhör de styrande i Lindesberg nyligen gjort.
Jag kan förstå att de är svårt för en kriminellt belastad person att få arbete men anser inte att de är lämpliga att arbeta varken med barn eller inom äldreomsorgen hos ensamma människor.
De politiska partierna vill alla ha din röst. Ställ krav och ställ frågor du vill ha svar på. Nöj dig inte bara med vad man vill, utan se också hur man har agerat mellan valen.
Göran Gustavsson
Moderat fritidspolitiker
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.