Inför bygget av en det nya vårdcentrat och boendet ”Bergsparken” i kvarteret Bulten på Banvägen, har man nu påbörjat det VA-arbete som skall göras – och det innebär att Banvägen nu delvis stängs av för trafik.
– Vi räknar med att det tar fyra till fem veckor att göra det här arbetet, berättar arbetsledare Jan Fredriksson, VA-ledningsnät på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Sträckan stängdes nyligen av och trafiken leds nu runt området via tillgängliga färdvägar. Det är endast sträckan förbi själva tomten, som tidigare i år schaktats och sanerats inför bygget av vårdcentrat, som nu har stängts av.
På Samhällsbyggnad Bergslagen räknar man alltså med att avstängningen kommer vara i minst en månads tid.
– Det är svårt att säga exakt, man vet ju aldrig vad man stöter på när man har att göra med en gammal industritomt, som i det här fallet. Men vi räknar med att det tar fyra till fem veckor att göra det här arbetet, berättar arbetsledare Jan Fredriksson, VA-ledningsnät på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Med anledning av arbetet kommer också delar av långtidsparkeringen att vara stängd.
– Vi kommer att göra vad vi kan för att stänga av så lite av parkeringsytan som möjligt. Den här parkeringen används flitigt, vilket är väldigt kul, så därför vill vi ”förstöra” så lite som möjligt, berättar Fredriksson.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.