Inför bygget av en det nya vårdcentrat och boendet ”Bergsparken” i kvarteret Bulten på Banvägen, har man nu påbörjat det VA-arbete som skall göras – och det innebär att Banvägen nu delvis stängs av för trafik.
– Vi räknar med att det tar fyra till fem veckor att göra det här arbetet, berättar arbetsledare Jan Fredriksson, VA-ledningsnät på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Sträckan stängdes nyligen av och trafiken leds nu runt området via tillgängliga färdvägar. Det är endast sträckan förbi själva tomten, som tidigare i år schaktats och sanerats inför bygget av vårdcentrat, som nu har stängts av.
På Samhällsbyggnad Bergslagen räknar man alltså med att avstängningen kommer vara i minst en månads tid.
– Det är svårt att säga exakt, man vet ju aldrig vad man stöter på när man har att göra med en gammal industritomt, som i det här fallet. Men vi räknar med att det tar fyra till fem veckor att göra det här arbetet, berättar arbetsledare Jan Fredriksson, VA-ledningsnät på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Med anledning av arbetet kommer också delar av långtidsparkeringen att vara stängd.
– Vi kommer att göra vad vi kan för att stänga av så lite av parkeringsytan som möjligt. Den här parkeringen används flitigt, vilket är väldigt kul, så därför vill vi ”förstöra” så lite som möjligt, berättar Fredriksson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.