Inför bygget av en det nya vårdcentrat och boendet ”Bergsparken” i kvarteret Bulten på Banvägen, har man nu påbörjat det VA-arbete som skall göras – och det innebär att Banvägen nu delvis stängs av för trafik.
– Vi räknar med att det tar fyra till fem veckor att göra det här arbetet, berättar arbetsledare Jan Fredriksson, VA-ledningsnät på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Sträckan stängdes nyligen av och trafiken leds nu runt området via tillgängliga färdvägar. Det är endast sträckan förbi själva tomten, som tidigare i år schaktats och sanerats inför bygget av vårdcentrat, som nu har stängts av.
På Samhällsbyggnad Bergslagen räknar man alltså med att avstängningen kommer vara i minst en månads tid.
– Det är svårt att säga exakt, man vet ju aldrig vad man stöter på när man har att göra med en gammal industritomt, som i det här fallet. Men vi räknar med att det tar fyra till fem veckor att göra det här arbetet, berättar arbetsledare Jan Fredriksson, VA-ledningsnät på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Med anledning av arbetet kommer också delar av långtidsparkeringen att vara stängd.
– Vi kommer att göra vad vi kan för att stänga av så lite av parkeringsytan som möjligt. Den här parkeringen används flitigt, vilket är väldigt kul, så därför vill vi ”förstöra” så lite som möjligt, berättar Fredriksson.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.