Där man idag kan höra glada förskolebarn leka, kunde man i svunna tider höra hästar gnägga, kor råma, getter bräka och svin grymta. Kreaturshandeln på ”Kobacken”, där Kyrkbergets förskola ligger idag, är bara ett av många inslag man kan läsa om i en ny skrift om just Kyrkberget.
Det är Linde Fornminnes- och Hembygdsförenings som nu ger ut en ny skrift, som gör en djupdykning i Kyrkbergets historia. Med anledning av detta ger man allmänheten ett smakprov på skriftens innehåll, ett smakprov som återfinns i livsmedelsbutiken ICA Supermarkets entrékorridor mot Varuhallstorget.
– Skriften består av tjugo sidor fyllda med bilder och berättelser om Kyrkbergets historia. Sex av sidorna har vi hängt i entrén till ICA, så att förbipasserande kan stanna till och läsa lite om de olika platserna på Kyrkberget och hur viktiga dessa platser var för invånarna i staden, förklarar Ingrid Nordmark, ordförande för Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Vidare berättar Nordmark att man naturligtvis finner välbekanta inslag i skriften, som t.ex. kägelbanan och Folkets park. Men naturligtvis har man gjort sin läxa och även grävt fram information som kanske inte är lika välbekant för gemene man.
– Kreaturshandel på Kobacken är nog inte så känt för alla. Den höll man på samma plats där vi idag har den nya förskolan, säger Ingrid.
I samma område ligger Bergskyrkogården, som anses bör ha fått ett helt annat namn med anledning av en enskild persons generositet. Marken där kyrkogården ligger donerades nämligen av en viss Daniel Abraham Hamnström, som var rådman och vice borgmästare. I samband med hans egen begravning år 1835 invigdes Bergskyrkogården. Ett mer passande namn hade varit Hamnströmska kyrkogården, skriver Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Skriften finns att köpa i Linde Fornminnes- och Hembygdsförenings lokal på Kungsgatan samt Blombergska Bokhandeln på Kristinavägen.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.