Där man idag kan höra glada förskolebarn leka, kunde man i svunna tider höra hästar gnägga, kor råma, getter bräka och svin grymta. Kreaturshandeln på ”Kobacken”, där Kyrkbergets förskola ligger idag, är bara ett av många inslag man kan läsa om i en ny skrift om just Kyrkberget.
Det är Linde Fornminnes- och Hembygdsförenings som nu ger ut en ny skrift, som gör en djupdykning i Kyrkbergets historia. Med anledning av detta ger man allmänheten ett smakprov på skriftens innehåll, ett smakprov som återfinns i livsmedelsbutiken ICA Supermarkets entrékorridor mot Varuhallstorget.
– Skriften består av tjugo sidor fyllda med bilder och berättelser om Kyrkbergets historia. Sex av sidorna har vi hängt i entrén till ICA, så att förbipasserande kan stanna till och läsa lite om de olika platserna på Kyrkberget och hur viktiga dessa platser var för invånarna i staden, förklarar Ingrid Nordmark, ordförande för Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Vidare berättar Nordmark att man naturligtvis finner välbekanta inslag i skriften, som t.ex. kägelbanan och Folkets park. Men naturligtvis har man gjort sin läxa och även grävt fram information som kanske inte är lika välbekant för gemene man.
– Kreaturshandel på Kobacken är nog inte så känt för alla. Den höll man på samma plats där vi idag har den nya förskolan, säger Ingrid.
I samma område ligger Bergskyrkogården, som anses bör ha fått ett helt annat namn med anledning av en enskild persons generositet. Marken där kyrkogården ligger donerades nämligen av en viss Daniel Abraham Hamnström, som var rådman och vice borgmästare. I samband med hans egen begravning år 1835 invigdes Bergskyrkogården. Ett mer passande namn hade varit Hamnströmska kyrkogården, skriver Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Skriften finns att köpa i Linde Fornminnes- och Hembygdsförenings lokal på Kungsgatan samt Blombergska Bokhandeln på Kristinavägen.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran