Där man idag kan höra glada förskolebarn leka, kunde man i svunna tider höra hästar gnägga, kor råma, getter bräka och svin grymta. Kreaturshandeln på ”Kobacken”, där Kyrkbergets förskola ligger idag, är bara ett av många inslag man kan läsa om i en ny skrift om just Kyrkberget.
Det är Linde Fornminnes- och Hembygdsförenings som nu ger ut en ny skrift, som gör en djupdykning i Kyrkbergets historia. Med anledning av detta ger man allmänheten ett smakprov på skriftens innehåll, ett smakprov som återfinns i livsmedelsbutiken ICA Supermarkets entrékorridor mot Varuhallstorget.
– Skriften består av tjugo sidor fyllda med bilder och berättelser om Kyrkbergets historia. Sex av sidorna har vi hängt i entrén till ICA, så att förbipasserande kan stanna till och läsa lite om de olika platserna på Kyrkberget och hur viktiga dessa platser var för invånarna i staden, förklarar Ingrid Nordmark, ordförande för Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Vidare berättar Nordmark att man naturligtvis finner välbekanta inslag i skriften, som t.ex. kägelbanan och Folkets park. Men naturligtvis har man gjort sin läxa och även grävt fram information som kanske inte är lika välbekant för gemene man.
– Kreaturshandel på Kobacken är nog inte så känt för alla. Den höll man på samma plats där vi idag har den nya förskolan, säger Ingrid.
I samma område ligger Bergskyrkogården, som anses bör ha fått ett helt annat namn med anledning av en enskild persons generositet. Marken där kyrkogården ligger donerades nämligen av en viss Daniel Abraham Hamnström, som var rådman och vice borgmästare. I samband med hans egen begravning år 1835 invigdes Bergskyrkogården. Ett mer passande namn hade varit Hamnströmska kyrkogården, skriver Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Skriften finns att köpa i Linde Fornminnes- och Hembygdsförenings lokal på Kungsgatan samt Blombergska Bokhandeln på Kristinavägen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.