Där man idag kan höra glada förskolebarn leka, kunde man i svunna tider höra hästar gnägga, kor råma, getter bräka och svin grymta. Kreaturshandeln på ”Kobacken”, där Kyrkbergets förskola ligger idag, är bara ett av många inslag man kan läsa om i en ny skrift om just Kyrkberget.
Det är Linde Fornminnes- och Hembygdsförenings som nu ger ut en ny skrift, som gör en djupdykning i Kyrkbergets historia. Med anledning av detta ger man allmänheten ett smakprov på skriftens innehåll, ett smakprov som återfinns i livsmedelsbutiken ICA Supermarkets entrékorridor mot Varuhallstorget.
– Skriften består av tjugo sidor fyllda med bilder och berättelser om Kyrkbergets historia. Sex av sidorna har vi hängt i entrén till ICA, så att förbipasserande kan stanna till och läsa lite om de olika platserna på Kyrkberget och hur viktiga dessa platser var för invånarna i staden, förklarar Ingrid Nordmark, ordförande för Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Vidare berättar Nordmark att man naturligtvis finner välbekanta inslag i skriften, som t.ex. kägelbanan och Folkets park. Men naturligtvis har man gjort sin läxa och även grävt fram information som kanske inte är lika välbekant för gemene man.
– Kreaturshandel på Kobacken är nog inte så känt för alla. Den höll man på samma plats där vi idag har den nya förskolan, säger Ingrid.
I samma område ligger Bergskyrkogården, som anses bör ha fått ett helt annat namn med anledning av en enskild persons generositet. Marken där kyrkogården ligger donerades nämligen av en viss Daniel Abraham Hamnström, som var rådman och vice borgmästare. I samband med hans egen begravning år 1835 invigdes Bergskyrkogården. Ett mer passande namn hade varit Hamnströmska kyrkogården, skriver Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Skriften finns att köpa i Linde Fornminnes- och Hembygdsförenings lokal på Kungsgatan samt Blombergska Bokhandeln på Kristinavägen.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.