Lindesbergs kommun har publicerat årets delårsrapport för perioden januari-augusti. Precis som befarat går kommunen mot ett minusresultat kring närmare 100 miljoner kronor. Dessutom lyckas man inte uppfylla grunduppdraget inom välfärd och service, på grund av det ansträngda ekonomiska läget.
Från januari till augusti gick kommunen back med nästan 70 miljoner kronor, och den samlade prognosen för hela året landar på ett underskott på närmare 100 miljoner.
Prognoserna för helåret visar på att samtliga nämnder redovisar ett underskott, där de två tyngsta posterna är Socialnämnden och Barn- och utbildningsnämnden.
Socialnämnden -77,2 mnkr.
Barn- och utbildningsnämnden -20,7 mnkr.
Tillväxtnämnden -3,7 mnkr.
Tekniska nämnden – 7,3 mnkr.
Bygg- och miljönämnden -0,4 mnkr.
Kommunstyrelsen 10,4 mnkr.
Dessutom lyckas man inte uppfylla grunduppdraget välfärd och service, något som förklaras med den dåliga ekonomin.
”Grunduppdraget innebär att kommunen ska kunna leverera en god kommunal service samtidigt som en hållbar ekonomisk, ekologisk och social utveckling sker. Det ekonomiska läget med ett prognostiserat negativt resultat gör att grunduppdraget inte bedöms uppnås. För att kunna säkerställa välfärd och service för medborgarna behöver kommunen arbeta för en god ekonomisk hushållning och långsiktig planering.” skriver man i delårsrapporten.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.