Under lördagskvällen var det äntligen dags för det efterlängtade evenemanget ”Den stora julfesten”, i Lindesberg arena.
En helkväll i feststämning, med julbord, underhållning, och musikuppträdanden. Intresset för att få en plats har varit mycket stort och de 1 300 biljetterna var i princip slutsålda när kvällen drog igång.
Efter ett dignande julbord med mat och juldrycker från Restaurang Krydda drog den stora julshowen igång. Konferenciererna för kvällen, Jenny Wåhlander och Stefan Jansson gjorde en fin insats på scenen och presenterade akterna med glimten i ögat.
Som introduktion till kvällens stora artist Martin, visades en kortfilm med Martin och bandet 2,5 ton, som byggde upp stämningen tills Martin slutligen klev ut på scenen och drog av en riktig klassiker med Creedence.
Martin briljerade som vanligt på scenen, som den stora underhållare han är och fick igång hela publiken.
Till allas stora glädje bjöds det även på några nya låtar som Martin själv har skrivit tillsammans med den svenska artisten Daniel Lemma.
Den första gästartisten för kvällen Chris Kläfford, imponerade på alla med sin stora och mäktiga röst, och bjöd på en ny egenskriven låt, Father.
Linnea Wilhelssom tog vid som gästartist nummer 2 och gjorde sin version av låten Rolling in the Deep, som vi annars brukar höra med Adele.
Som avslutning och ”grädde på moset” gjorde samtliga artister ett uppträdande tillsammans med låten I’m Gonna Be (500 Miles). Stämningen sköt i höjden och stolarna fick stå tomma när hela arenan ställde sig upp och jublade.
Kimmo Kirvesmäki från produktionsbolaget Big M Productions AB, var riktigt nöjd med hela tillställningen.
– Det känns som om man vill hitta på något mer. Jag fick blodad tand från produktionen med Martin när han vann Idol, då hjälpte jag till med firandet här i Lindesberg arena.
Det har bara varit positivt från kommunen och underlaget finns här i Lindesberg.
Just nu känns det tråkigt att lägga av, jag vill köra 10 kvällar till! skrattar Kimmo.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.