Den styrande majoriteten har alltid det yttersta ansvaret för det som händer i verksamheterna i kommunen och det är nu på söndag som väljarna ska bestämma om de styrande ska få nytt förtroende. Vidare är det inte ett personangrepp att påtala fel och brister i en verksamhet även om det berör en person.
Lindenytt skulle aldrig publicera något sådant av det enkla skälet att de måste förhålla sig till de pressetiska reglerna Det är självklart lojalt av dig att försöka täcka upp och skydda din arbetsgivare för den mycket bekymmersamma situation som har varit på Storåskolan och som förvärrades under 2018 när 13 av 23 lärare slutade. Flera av dessa hade jobbat på skolan i 15 år eller mer. Faktum kvarstår att Storåskolan i många år haft stora problem. I en rapport som Friskolornas Riksförbund har tagit fram ” Skolenheter som presterar bäst och sämst slutbetyg i årskurs 9 med hänsyn till elevsammansättning enligt Skolverkets SALSA-statistik”. Den sammanställningen av Skolverket (2016) där s k SALSA -värden har vägts in för att resultaten ska ta hänsyn till elevers bakgrund såsom föräldrars utbildningsnivå och utländsk bakgrund har Storåskolan plats 1445 av 1451 7-9 skolor i Sverige. Med den senaste händelseutvecklingen så blir det svårt att avsevärt förbättra det resultatet.
Det är förvaltningsledningens och den politiska ledningens som har ansvar för bristerna och ditt ansvar är givetvis mycket tungt i det här sammanhanget. Personalen och framförallt barnen hade förtjänat att få en skolledning som är något av det bästa som finns på marknaden och inte ett oprövat kort som ska få sin rektorsutbildning under hand. Lärarnas Riksförbund var därför av förklarliga skäl emot anställningen.
Vi får inte handskas med barns framtid på det här viset och tack för att du tog upp tråden så jag fick möjlighet att utveckla sakframställningen.
Vidare kvarstår det faktum som jag tog upp i min artikel att Lindesberg med en Socialdemokratisk ledning har bottenplatser i olika mätningar vad gäller näringsliv, skola och ekonomi. Jag ställde en fråga till Irja Gustafsson om varför det är så men har fortfarande inte fått något svar.
Med vänlig hälsning
Nils Detlofsson (L)
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.