Den styrande majoriteten har alltid det yttersta ansvaret för det som händer i verksamheterna i kommunen och det är nu på söndag som väljarna ska bestämma om de styrande ska få nytt förtroende. Vidare är det inte ett personangrepp att påtala fel och brister i en verksamhet även om det berör en person.
Lindenytt skulle aldrig publicera något sådant av det enkla skälet att de måste förhålla sig till de pressetiska reglerna Det är självklart lojalt av dig att försöka täcka upp och skydda din arbetsgivare för den mycket bekymmersamma situation som har varit på Storåskolan och som förvärrades under 2018 när 13 av 23 lärare slutade. Flera av dessa hade jobbat på skolan i 15 år eller mer. Faktum kvarstår att Storåskolan i många år haft stora problem. I en rapport som Friskolornas Riksförbund har tagit fram ” Skolenheter som presterar bäst och sämst slutbetyg i årskurs 9 med hänsyn till elevsammansättning enligt Skolverkets SALSA-statistik”. Den sammanställningen av Skolverket (2016) där s k SALSA -värden har vägts in för att resultaten ska ta hänsyn till elevers bakgrund såsom föräldrars utbildningsnivå och utländsk bakgrund har Storåskolan plats 1445 av 1451 7-9 skolor i Sverige. Med den senaste händelseutvecklingen så blir det svårt att avsevärt förbättra det resultatet.
Det är förvaltningsledningens och den politiska ledningens som har ansvar för bristerna och ditt ansvar är givetvis mycket tungt i det här sammanhanget. Personalen och framförallt barnen hade förtjänat att få en skolledning som är något av det bästa som finns på marknaden och inte ett oprövat kort som ska få sin rektorsutbildning under hand. Lärarnas Riksförbund var därför av förklarliga skäl emot anställningen.
Vi får inte handskas med barns framtid på det här viset och tack för att du tog upp tråden så jag fick möjlighet att utveckla sakframställningen.
Vidare kvarstår det faktum som jag tog upp i min artikel att Lindesberg med en Socialdemokratisk ledning har bottenplatser i olika mätningar vad gäller näringsliv, skola och ekonomi. Jag ställde en fråga till Irja Gustafsson om varför det är så men har fortfarande inte fått något svar.
Med vänlig hälsning
Nils Detlofsson (L)
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.