Den styrande majoriteten har alltid det yttersta ansvaret för det som händer i verksamheterna i kommunen och det är nu på söndag som väljarna ska bestämma om de styrande ska få nytt förtroende. Vidare är det inte ett personangrepp att påtala fel och brister i en verksamhet även om det berör en person.
Lindenytt skulle aldrig publicera något sådant av det enkla skälet att de måste förhålla sig till de pressetiska reglerna Det är självklart lojalt av dig att försöka täcka upp och skydda din arbetsgivare för den mycket bekymmersamma situation som har varit på Storåskolan och som förvärrades under 2018 när 13 av 23 lärare slutade. Flera av dessa hade jobbat på skolan i 15 år eller mer. Faktum kvarstår att Storåskolan i många år haft stora problem. I en rapport som Friskolornas Riksförbund har tagit fram ” Skolenheter som presterar bäst och sämst slutbetyg i årskurs 9 med hänsyn till elevsammansättning enligt Skolverkets SALSA-statistik”. Den sammanställningen av Skolverket (2016) där s k SALSA -värden har vägts in för att resultaten ska ta hänsyn till elevers bakgrund såsom föräldrars utbildningsnivå och utländsk bakgrund har Storåskolan plats 1445 av 1451 7-9 skolor i Sverige. Med den senaste händelseutvecklingen så blir det svårt att avsevärt förbättra det resultatet.
Det är förvaltningsledningens och den politiska ledningens som har ansvar för bristerna och ditt ansvar är givetvis mycket tungt i det här sammanhanget. Personalen och framförallt barnen hade förtjänat att få en skolledning som är något av det bästa som finns på marknaden och inte ett oprövat kort som ska få sin rektorsutbildning under hand. Lärarnas Riksförbund var därför av förklarliga skäl emot anställningen.
Vi får inte handskas med barns framtid på det här viset och tack för att du tog upp tråden så jag fick möjlighet att utveckla sakframställningen.
Vidare kvarstår det faktum som jag tog upp i min artikel att Lindesberg med en Socialdemokratisk ledning har bottenplatser i olika mätningar vad gäller näringsliv, skola och ekonomi. Jag ställde en fråga till Irja Gustafsson om varför det är så men har fortfarande inte fått något svar.
Med vänlig hälsning
Nils Detlofsson (L)
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.