Den styrande majoriteten har alltid det yttersta ansvaret för det som händer i verksamheterna i kommunen och det är nu på söndag som väljarna ska bestämma om de styrande ska få nytt förtroende. Vidare är det inte ett personangrepp att påtala fel och brister i en verksamhet även om det berör en person.
Lindenytt skulle aldrig publicera något sådant av det enkla skälet att de måste förhålla sig till de pressetiska reglerna Det är självklart lojalt av dig att försöka täcka upp och skydda din arbetsgivare för den mycket bekymmersamma situation som har varit på Storåskolan och som förvärrades under 2018 när 13 av 23 lärare slutade. Flera av dessa hade jobbat på skolan i 15 år eller mer. Faktum kvarstår att Storåskolan i många år haft stora problem. I en rapport som Friskolornas Riksförbund har tagit fram ” Skolenheter som presterar bäst och sämst slutbetyg i årskurs 9 med hänsyn till elevsammansättning enligt Skolverkets SALSA-statistik”. Den sammanställningen av Skolverket (2016) där s k SALSA -värden har vägts in för att resultaten ska ta hänsyn till elevers bakgrund såsom föräldrars utbildningsnivå och utländsk bakgrund har Storåskolan plats 1445 av 1451 7-9 skolor i Sverige. Med den senaste händelseutvecklingen så blir det svårt att avsevärt förbättra det resultatet.
Det är förvaltningsledningens och den politiska ledningens som har ansvar för bristerna och ditt ansvar är givetvis mycket tungt i det här sammanhanget. Personalen och framförallt barnen hade förtjänat att få en skolledning som är något av det bästa som finns på marknaden och inte ett oprövat kort som ska få sin rektorsutbildning under hand. Lärarnas Riksförbund var därför av förklarliga skäl emot anställningen.
Vi får inte handskas med barns framtid på det här viset och tack för att du tog upp tråden så jag fick möjlighet att utveckla sakframställningen.
Vidare kvarstår det faktum som jag tog upp i min artikel att Lindesberg med en Socialdemokratisk ledning har bottenplatser i olika mätningar vad gäller näringsliv, skola och ekonomi. Jag ställde en fråga till Irja Gustafsson om varför det är så men har fortfarande inte fått något svar.
Med vänlig hälsning
Nils Detlofsson (L)
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.