Den styrande majoriteten har alltid det yttersta ansvaret för det som händer i verksamheterna i kommunen och det är nu på söndag som väljarna ska bestämma om de styrande ska få nytt förtroende. Vidare är det inte ett personangrepp att påtala fel och brister i en verksamhet även om det berör en person.
Lindenytt skulle aldrig publicera något sådant av det enkla skälet att de måste förhålla sig till de pressetiska reglerna Det är självklart lojalt av dig att försöka täcka upp och skydda din arbetsgivare för den mycket bekymmersamma situation som har varit på Storåskolan och som förvärrades under 2018 när 13 av 23 lärare slutade. Flera av dessa hade jobbat på skolan i 15 år eller mer. Faktum kvarstår att Storåskolan i många år haft stora problem. I en rapport som Friskolornas Riksförbund har tagit fram ” Skolenheter som presterar bäst och sämst slutbetyg i årskurs 9 med hänsyn till elevsammansättning enligt Skolverkets SALSA-statistik”. Den sammanställningen av Skolverket (2016) där s k SALSA -värden har vägts in för att resultaten ska ta hänsyn till elevers bakgrund såsom föräldrars utbildningsnivå och utländsk bakgrund har Storåskolan plats 1445 av 1451 7-9 skolor i Sverige. Med den senaste händelseutvecklingen så blir det svårt att avsevärt förbättra det resultatet.
Det är förvaltningsledningens och den politiska ledningens som har ansvar för bristerna och ditt ansvar är givetvis mycket tungt i det här sammanhanget. Personalen och framförallt barnen hade förtjänat att få en skolledning som är något av det bästa som finns på marknaden och inte ett oprövat kort som ska få sin rektorsutbildning under hand. Lärarnas Riksförbund var därför av förklarliga skäl emot anställningen.
Vi får inte handskas med barns framtid på det här viset och tack för att du tog upp tråden så jag fick möjlighet att utveckla sakframställningen.
Vidare kvarstår det faktum som jag tog upp i min artikel att Lindesberg med en Socialdemokratisk ledning har bottenplatser i olika mätningar vad gäller näringsliv, skola och ekonomi. Jag ställde en fråga till Irja Gustafsson om varför det är så men har fortfarande inte fått något svar.
Med vänlig hälsning
Nils Detlofsson (L)
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.