Utredningen av den misstänkta överfallsvåldtäkten i Frövi läggs ner. Detta rapporterar Lennart Andersson, utredningschef hos polisen i Lindesberg.- Det finns idag inget som tyder på att utredningen kan komma längre, kommenterar Andersson.
Strax efter midnatt den 9 november i fjol, larmades polis om att en överfallsvåldtäkt hade inträffat utomhus i Frövi. Det var målsäganden själv som larmade polisen och berättade att hon hade blivit överfallen och våldtagen i ett mindre skogsparti nära Frövi centrum. Området spärrades av och undersöktes av polisens tekniker.
Utredningen stötte på svårigheter redan från början. Några konkreta spår eller vittnesuppgifter har ej förekommit och polisens sista hopp var att gärningsmannens DNA-profil skulle bli hans fall. DNA-analysen på Statens Kriminaltekniska Laboratorium, SKL, har dock inte gett någon träff i registret.
– Det innebär att vi inte har några spår att gå på och det finns idag inget som tyder på att utredningen kan komma längre, kommenterar utredningschef Lennart Andersson.
Utredningen kommer därmed att läggas ner.
– Vi har inget annat val, men det innebär inte att fallet inte kan tas upp på nytt. Skulle vi få nya uppgifter som visar sig intressanta så kan utredningen öppnas igen, men just nu finns det alltså inget som tyder på att det blir så, påpekar Andersson.
Inom kort kommer den gröna och bruna avfallstunnan att få sällskap av en grå. Denna innebär att man utöver matavfall och restavfall snart kommer att kunna sortera tidningar samt förpackningar av papper, plast och metall på ett fastighetsnära sätt.
– Vi kommer att använda oss av ett färgsorteringssystem, man lägger först förpackningarna i påsar i olika färger innan man lägger dessa i kärlet, förklarar Michael Lindström, Avfallsstrategstrateg på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Förra helgen var jag på besök i kungariket.
Tveksam om opera är något för dig? Ta då chansen och lyssna och se på en av de mest hörvärda styckena – Aida – som nu visas på bio i Lindesberg. Kanske att just detta får operabilden att klarna något.
Efter att bioåret 2024 summerats står det klart att Lindesbergs Bio går mot strömmen och gör ett riktigt bra resultat, detta enligt färsk statistik från Bioguiden. Medan biobesöken nationellt minskade med 5 procent har man i Lindesberg istället ökat med hela 18 procent!
– Det känns väldigt bra, det betyder att vi har en trogen publik, säger biografens föreståndare Björn Persson.
En ny utredning ska visa vilka förutsättningar det finns att omstrukturera förskole- och grundskoleverksamheten i den norra kommundelen. Det beslutade Barn- och utbildningsnämnden på måndagen.
– Kanske att vi kan fatta beslut i mars eller april, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
INSÄNDARE/DEBATT: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionsnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus.
Efter ett års uppehåll återupptar IFK Lindesberg nu sin populära gåfotboll för seniorer. Under hösten genomförde kommunen projektet Seniorkraft, som uppmuntrade äldre att prova på olika fysiska och sociala aktiviteter, där gåfotboll visade sig vara en stor succé. För att möta det stora intresset satsar nu IFK Lindesberg på en nystart.
– Deltagarna som var med under hösten tyckte att det var väldigt roligt, så vi har beslutat oss för att ge detta en ny chans, säger Pernilla Eriksson från IFK Lindesberg.
Nerikes Brandkår befinner sig just i denna stund på en adress i Vedevåg med anledning av en omfattande vattenläcka i en fastighet.
– Jag har precis fått en uppdatering från platsen och det uppskattas vara cirka 10 centimeter vatten i hela källaren, uppger SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.